Meclis'ten 3 önemli paket geçecek

Meclis'ten 3 önemli paket geçecek
Meclis gündeminde bu hafta 3 ayrı düzenlemenin görüşmeleri gerçekleştirilecek

TBMM'deki komisyon görüşmeleri bu hafta yoğun geçecek. 3 önemli paket düzenlemesi Meclis'ten geçecek. Adalet Komisyonu 22 maddelik yargı paketini, Anayasa Komisyonu “demokratikleşme paketini”, Genel Kurul ise “torba kanunu” görüşecek.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması ve tutukluluk sürelerinin 5 yıla indirilmesi gibi maddeleri içeren 22 maddelik yargı paketi Adalet Komisyonunda görüşülecek. AKP 'komisyon krizi' yaşamamak için bu paketi Anayasa Komisyonu'na değil Adalet Komisyonuna gönderdi. Paketteki önemli maddelerden biri de yolsuzluk operasyonunda adı geçenlerin mallarına tedbir konmasını engelleyecek olan yeni düzenleme olacak.

Anayassa Komisyonuna gönderilen paket 'Demokrasi Paketi' adıyla bilinen düzenlemeler. Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek olan düzenleme için Alt Komisyon çalışmaları tamamladı. Pakette yapılan değişiklikle “Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine tabi olmak üzere, Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerle eğitim ve öğretim yapmak amacıyla özel öğretim kurumları yerine, özel okul açılabilecek”.

TBMM Genel Kurulu'nda ise 'torba kanun' görüşülecek. Torbada Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanları'nın soruşturma iznini Başbakan'a bağlayan 'Askerlik Kanunu' tasarısı oylanacak. (MRE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com