Medical Park'tan Organ Bağışı Turu

Medical Park'tan Organ Bağışı Turu
Medical Park Türkiye'nin çeşitli yerlerinde tanıtım toplantıları düzenliyor.

Organ bağışını teşvik için Türkiye'nin çeşitli illerinde tanıtım toplantıları düzenleyen Antalya Medical Park, organ nakli yapılan dar gelirli hastaların kalabilmesi için bir de konukevi yapacak.
 
Devletin, milyarlarca lirayı bulan diyaliz maliyetini azaltmak için harekete geçen Antalya Medical Park, organ bağışını teşvik için Türkiye'nin çeşitli illerine tura çıktı. Medical Park, organ nakli yapılan dar gelirli hastaların kalabilmesi için Antalya'da bir de konukevi yapacak.
Türkiye'de 55 bin diyaliz hastası bulunuyor. Bu sayıya her yıl 10 bin kişi daha ekleniyor. Diyaliz hastalarının devlete sadece 4 yıllık maliyeti ise 8.5 milyar TL. Organ naklinin teşvikiyle bu rakam 4.8 milyar TL'ye gerileyebilir. Bu gerçekten hareket eden Medical Park, organ nakli konusunda Akdeniz Üniversitesi'ni dünya ligine taşıyan Prof. Dr. Alper Demirbaş'ı da bünyesine katarak çeşitli projeler gerçekleştirmek için kolları sıvadı. 2000 yılından bu yana 2 bin hastaya organ nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Demirbaş, Medical Park'a geçtiği 4 aylık sürede de 210 hastaya organ nakli yaparak hayata tutunmasını sağladı. Organ nakli olmayı bekleyen hastalar için Türkiye'yi karış karış dolaşan Demirbaş ve ekibi, son olarak maddi durumu iyi olmayan diyaliz hastaları için dernek kurdu. Demirbaş bu dernekten elde edeceği gelirle organ bekleyen hastalar için bir konukevi yapmayı planlıyor.
'Amacımız Türkiye'de organ nakli olması gereken ama olamayan tek kişi kalmayana kadar Türkiye'de bu bilinci geliştirerek organ nakli oranını artırmak' diyen Alper Demirbaş, organ bağışıyla diyalize mahkum 55 bin hastayı kurtarmanın mümkün olduğunu söyledi. Türkiye'deki organ nakillerinin büyük bir kısmının kadavradan alınan organlarla gerçekleştirildiğine dikkat çeken Demirbaş, şunları kaydetti:
'İnsanların bir böbreklerini ya da karaciğerlerinin yarısını bağışlamaları en doğal hakları. Ancak bağışladıklarında da zarar görmeyeceklerini bilmeleri gerek. Biz organ nakli yapmadan önce bütün vücudu inceliyoruz. Eğer bir engel yoksa organ alınıyor. Günümüzde böbrek ameliyatı fıtık ameliyatı kadar basit. Biz artık böbrek vericilerini 2. günde taburcu ediyoruz. İnsanlara bunu anlatmak lazım. Bunu Türkiye'nin çeşitli kentlerinde anlatıyoruz. Geçen ay Gaziantep ve Batman'daki hastalarla buluştuk. Önümüzdeki haftalarda ise Diyarbakır ve Van'a gideceğiz.'
 
Dar gelirliye konukevi
Organ nakli bekleyen hastaların yüzde 90'ının gelir düzeyinin çok düşük olduğuna dikkat çeken Demirbaş, 'Bize başvuran hastaların birçoğunun aylık geliri bin 500 TL'nin altında. Şimdi bu insanlara kolaylık sağlamak için bir konukevi projemiz var. Bu projeyi ekibimle birlikte kuracağımız Akdeniz Organ Nakli Derneği'ne yapılan bağışlarla yapmayı planlıyoruz. Nakil yapılacak hastalardan aylık gelirlerini belgelemeleri şartıyla, bir kısmını ücretsiz, bir kısmını daha az ücretli, diğer bir kısmını ücretli ağırlayacağız konukevinde. Burada hastalarla ilgilenmesi için görevli hemşireler olacak. Önümüzdeki 3 ayda bu konukevini tamamlamayı düşünüyoruz' dedi.
Demirtaş, sosyal güvenlik kurumlarına üye vatandaşların onkoloji, kalp cerrahisi, kardiyoloji, organ nakli ve yoğun bakım ünitelerine başvurdukları taktirde herhangi bir fark ücreti alınmadığını ancak yeşil kartlı hastaların ise fark ödemek zorunda olduklarını da dile getirerek 'Yeşil kartlılar da organ nakli konusunda SGK'lılarla eşit haklara sahip olabilirlerse biz Medical Park olarak fark ücreti almadan onlara nakil yapmaya talibiz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com