Medvedev ''zaman azalmaya başladı'' dedi

Medvedev ''zaman azalmaya başladı'' dedi
Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev, bugün Moskova'daki Euro-Atlantik Güvenlik Forumu'na katıldı.

Medvedev,  'Euro-Atlantik Güvenlik Birliği'nin henüz bir "mit" olduğunu ve füze kalkanı sistemi konusunda görüşmeler için zamanın azaldığını belirtti.

BD'nin füze kalkanı projesi hakkında Rusya'nın hala diyaloğa açık olduğunu belirten Medvedev, "Lafı dolandırmadan hepimizi ilgilendiren ana soruya geçmek istiyorum. Euro-Atlantik Güvenlik Topluluğu bir mit midir, gerçek midir? Bana göre şimdiye kadar bir mit olarak kaldı, fakat mit gerçekliğe dönüşmeli ve hepimiz onun içinde yer alabilmeliyiz" şeklinde konuştu.

Medvedev, Avrupa Füze Kalkanı'nın Rusya'yı hedef aldığına inanmamaları için bir sebep bulunmadığını belirterek, "Görüşmeler için kapılar kapalı değil. Hala vaktimiz var ama zaman tükeniyor" dedi.

Mayısın başında Cumhurbaşkanlığı görevini Vladimir Putin'e devredecek olan Medvedev, Rusya'nın olası bir tehlikeye karşı tepki vermek zorunda kalabileceğini de sözlerine ekledi.

ABD, füze kalkanının İran ve Kuzey Kore gibi "haydut devlet" olarak nitelendirdiği ülkelere karşı korumayı sağlamak için planlandığını belirtirken, Rusya bu kalkanın kendi nükleer caydırıcılığını ve dünyadaki nükleer dengeyi bozabileceğini düşünüyor.

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com