Medvedev'den Füze Kalkanı Uyarısı!

Medvedev'den Füze Kalkanı Uyarısı!
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev: NATO füze kalkanına dahil olmalıyız!


Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, NATO'nun füze kalkanı planlarına Rusya'nın tam katılımını güvence altına almaması halinde, bunun yeni bir silahlanma yarışına neden olabileceği uyarısında bulundu.

'Rusya ve NATO'nun ortak inisiyatifi olmak zorunda'
Rus haber ajansları, resmi bir ziyaret için Polonya'ya giden Medvedev'in, ziyaret öncesinde Polonya'daki haftalık "Wrpost" gazetesine verdiği röportajda, "Bu (füze kalkanı), bizi ortak tehditlere karşı koruyabilmesi için Rusya ve NATO'nun ortak inisiyatifi olmak zorunda" ifadesini kullandığını duyurdu.

'Rusya bu sistem içerisinde kendine yer bulamazsa..'
Medvedev, "Rusya'nın bu sistem içinde kendine yer bulamaması halinde 2020 yılında bu füze kalkanı, nükleer dengesizliğin ve Rusya'nın savunma kapasitesinin zayıflamasının ana faktörü haline gelir. Bu da yeni bir silahlanma yarışına yol açabilir" dedi.

NATO yetkilileri, füze kalkanının gelecek yıldan itibaren aşama aşama inşa edilmeye başlanacağını, 2020 yılına kadar kurulumunun tamamlanmasının planlandığını açıklamışlardı. Medvedev, Varşova'da bugün başlayan iki günlük ziyareti sırasında iki ülke arasında doğalgaz, güvenlik ve bazı tarihi konular üzerindeki anlaşmazlıktan kaynaklanan gerginliği düşürmeyi amaçlıyor.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com