'Medya sahiplerinin, devletle, başka işle ilgisi olmamalı'

'Medya sahiplerinin, devletle, başka işle ilgisi olmamalı'
Dengir Mir Mehmet Fırat’tan medya-işadamı ilişkisine dair çarpıcı tespit

T24 haber sitesine konuşan AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat, medya ve medya patronları konusunda önemli açıklamalar yaptı.

AKP kurucusu Fırat, “Haberin altında gazete sahibinin katkısı olmamalı” diyerek, medyanın Anayasal bir kurum olduğunu sözlerine ekledi.

AKP kurucularından ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, “Medya sahiplerine medya dışındaki işler yasaklanmalı” dedi.  ıslah edilmesi gereken kurumların başında medyanın geldiğini iddia etti. Fırat şöyle konuştu: “Bence, medya sahiplerinin medya dışında, başka işlere girmesi yasaklanmalıdır. Tüccar veya devletle ihale ilişkisi gibi işlerinin olmaması lazım. Dünyanın hiçbir medyasında da Türkiye’de olduğu kadar köşe yazarı da yoktur.”

Kamu ihalelerinin iktidara yakın kurumlara verilmesini eleştiren Fırat, “Bugünkü de yanlış, dünkü de yanlış” diye konuştu ve Çalık Grubu’na verilen devlet bankası kredisiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “İsterse babamın oğlu olsun, olmaz. Medya işinde olanlar sadece o işle ilgilenmeli, devletle, başka işle ilgisi olmamalı. Çünkü en kuvvetli silahlardan biri odur ve bir iktidarı tehdit edebilirsiniz.”

Medyanın anayasal bir kurum olduğunu iddia eden Fırat, “Çalışanlara güçlü sendikal haklar verilmeli. ‘Gel sana 30 bin lira, köşe yaz ama benim dediğim gibi yaz’olmaz. Haberin altında, gazetenin sahibinin ya da yandaşının, katkısı olmaması lazım” tespitinde bulundu. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com