Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri

Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri
BİK Genel Müdürü Atalay:

GİRESUN (AA) - Giresun'da Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından "Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri" etkinliği düzenlendi.

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Tirebolu İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda, BİK'in faaliyetleri ile ilgili hazırlanan slayt sunuldu.

BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay, açılış konuşmasında, seri konferans dizisinin beşincisi Giresun'da yapıldığı için mutlu olduklarını söyledi.

Giresun'u sevdiklerini ve her zaman bu güzergahtan geçtiklerini anlatan Atalay, "Fındığıyla sadece ülkemizin değil dünyanın takdir ettiği ve tadını aldığı bir şehir. İşte fındığı ile tadını aldığı bu şehri gelip insanlar görsün diye tanıtıma da ihtiyacı var. Bugün hala çok etkin görevde olan önemli büyüklerimiz var, önemli insanları, gazetecileri, edebiyatçıları var. Bu kadar önemli bir yöreyi daha iyi tanıtma fırsatı bulalım. Basın İlan Kurumu olarak yörenin medyasını eğitmek ya da tecrübelerini paylaşmak için sizlerden de çok şey alıyoruz" dedi.

- "TRT'miz var, Anadolu Ajansı'mız var"

Gazeteci, yazar, spor ve sanat camiasından önemli isimlerin programa katılarak bilgi paylaşımında bulunduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

"Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri'ne her kesimi anlatabilecek değerli konuklarımızı, bir nevi kanaat önderlerimizi getirmeye çalışıyoruz. Bu işin bir devlet ayağı var. Devlet ayağında biliyorsunuz ki hükümetimiz adına sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, basından sorumlu bakanımız bunun başında. Altında da RTÜK Başkanlığımız var. RTÜK Başkanımızla da programlar yaptık. Bir tarafında Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğümüz var, Cumhuriyet ile yaşıt ve çok önemli fonksiyonları var. Yurt içinde, yurt dışında birbirinden başarılı çalışmalar yapıyor. TRT'miz var, Anadolu Ajansı'mız var ama bütün medya da hepsi bizim. Biz bir aileyiz, bu aile ile beraber el ele, kol kola basınımızı yarınlara hazırlamak için elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Demokrasimizi yüceltmek için uğraşıyoruz. Çok sesliliğe katkıda bulunmaya çalışıyoruz, ülkemizin buna ihtiyacı var. Alabildiğine özgür bir alanın oluşması için mücadele veriyoruz."

- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Karakaya

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ise programda ve gençlerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yerel basındaki medya mensuplarını ve iletişim fakültesi öğrencilerini bilgilendirmek adına kurumunun faaliyetlerini anlatmak istediğini belirten Karakaya, şöyle devam etti:

"Gerek sayın Genel Müdürümüz Mehmet Atalay Bey, gerek bizim kurumumuz, gerekse RTÜK ve TRT son dönemde özellikle iletişim fakültelerinin istihdam edilmesiyle ilgili ciddi bir gayret içerisinde. Genel müdürlüğümüz adına sadece şunu söyleyeyim, özellikle son 2 yıldır uzman yardımcısı adına ciddi bir alım yaptık. Son 2 yıldır iletişim fakülteleri ağırlıklı olmak üzere 100'ü aşkın öğrenciyi okulumuza kazandırdık. Bundan sonra da istihdam çalışmalarımıza devam edeceğiz."

- "Dil eksiğimizi gidermemiz gerekiyor"

İletişim fakültesi mezunu öğrencilerde en büyük eksikliğin dil yeterliliği olduğunu vurgulayan Karakaya, şunları kaydetti:

"İletişim fakültesi öğrencisi arkadaşlarımızın dil yeterlilikleri maalesef çok zayıf. Eğer dünya klasmanında iş yapacaksak, faaliyet göstereceksek önce dil eksiğimizi gidermemiz gerekiyor. Kendi kurumum için söyleyeyim, dilsiz bir basın yayın enformasyon uzmanı düşünmemiz mümkün değil. İkincisi, arkadaşlarımızın staj eksiklikleri var. Çok teorik kalıyor, uygulamalarınız çok zayıf geliyor. Biz adeta uzman yardımcısı arkadaşlarımızı yeniden eğitmek durumunda kalıyoruz. Bu nedenle okul süreçlerinizin paralelinde mümkün olduğunca yerel medyada dönem dönem staj yapmanızı tavsiye ediyorum. Bunu sadece usulen staj şeklinde değil de mümkün olduğunca işin pratiğine girerek, işin alfabesini öğrenerek, bizzat alanda bu işin tozunu yutarak bu tecrübenizi geliştirmenizin önem arz ettiğinin özellikle altını çiziyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com