Medyada kadın erkekten daha fazla mağdur

Medyada kadın erkekten daha fazla mağdur
Medyada kadının yerini belirlemek amacıyla, yapımını 10 Kasım 2009 tarihinde 108 ülkeden üniversitenin ortaklaşa başlattığı "Medya İzleme Projesi" isimli araştırma sonuçları, dünya ile aynı anda Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla a

Medyada kadının yerini belirlemek amacıyla, yapımını 10 Kasım 2009 tarihinde 108 ülkeden üniversitenin ortaklaşa başlattığı 'Medya İzleme Projesi' isimli araştırma sonuçları, dünya ile aynı anda Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Açıklanan proje sonuçları göre, medyada erkeklerin gerisinde bulunan kadınlar, sadece mağdur olarak erkeklerin önünde bulunuyor.
Yapımına geçen yıl başlanıp sonuçları bu gün açıklanan ve 5 yılda bir gerçekleştirilen medyadaki cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili konuları ve bağlı durumları ortaya koymayı amaçlayan araştırmanın Türkiye bölümünü, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi yürüttü. Tamamı İletişim Bilimleri Fakültesi'nde görevli 28 öğretim görevlisinin katıldığı araştırmanın sonuçları bugün dünya ile aynı anda İletişim Bilimleri Fakültesi toplantı salonunda, fakülte dekanı Prof. Dr. Nejdet Atabek ve proje koordinatörü Doç. Dr. Nezih Orhon tarafından açıklandı.
Merkezi Kanada'da bulunan ''WACC'' adlı kuruluşun ilk defa 1995 yılında başlattığı proje kapsamında 108 ülkeden toplam 1281 gazete, televizyon ve radyo takip edildi. Türkiye'den TRT1, Show TV, NTV, Kanal 7, Kanal D, Star TV, gibi televizyon, TRT 1 ve Kral FM gibi radyo kanalı Yeni Şafak, Vatan, Cumhuriyet, Haber Türk, Hürriyet, Sabah, Sözcü ve Zaman gibi gazetelerin incelendiği projenin sonucunda, kadının medya haberlerinde yer alışı konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Proje hakkında değerlendirmede bulunan Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof Dr. Necdet Atabek, projenin Türkiye'deki ayağının Anadolu Üniversitesi olduğunu belirterek, 'Bu projenin özelliği, yüzü aşkın ülkede aynı anda, medyayı takip ederek kadının medyadaki görünümünü ortaya koymaktır. Son iki araştırmayı Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimler Fakültesi olarak biz yürüttük.' şeklinde konuştu.
Projenin Türkiye koordinatörü Doç. Dr. Nezih Orhon da yaptığı konuşmada, Dünyada 108 ülkenin katıldığı projede, aynı gün 1281 gazete, televizyon ve radyo takip edildiğini belirterek, ''Bu proje, medyada cinsiyet konularının araştırılması açısından dünyada ve Türkiye'de tek projedir.' dedi.
Projeden çıkan sonuçlara göre; Türkiye'de haberin öznesi durumundaki kişilerin yüzde 76'sını erkekler, yüzde 24'ünü kadınlar oluşturuyor. Haber öykülerinde kurban/mağdur olarak kadınlar yüzde 54, erkekler ise yüzde 46 oranında yer alıyor. Televizyonda haber sunucularının yüzde 33'ü kadınlardan, yüzde 67'si ise erkeklerden oluşuyor. Gazetelerde ise bu oran kadınlarda yüzde 18, erkeklerde yüzde 82 oranında bulunuyor. Araştırmanın en ilginç sonucuna göre ise televizyon muhabirlerinin yüzde 75'i kadınlardan oluşurken, bu oran erkekler de yüzde 25'te bulunuyor.
Araştırma sonuçlarına göre kadınlar haberlerde en çok; ''ünlüler, doğum günleri, evlilikler, ölüm duyuruları'' gibi konularda yer alıyor.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com