"Medya'nın durumu içler acısı!"

"Medya'nın durumu içler acısı!"
Amberin Zaman Gezi Parkı ve medya'nın son dönem tutumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Taraf'ın yazarı Amberin Zaman, Gezi Parkı sonrası dünya basınının Türkiye'yi konuştuğunu ve medyanın akıbetinin içler acısı olduğunu anlatan bir yazı kaleme aldı. AKP'yi ve baskıcı devlet politıkasını eleştiren yazar, polisin Gezi Parkı eylemleri esnasında yaptığı müdahalenin çok sert olduğundan da bahsetti.

İşte Amberin Zaman'ın bugünkü yazısının ilgili bölümü;

AB’nin düzenlediği “Batı Balkanlar ve Türkiye’de İfade Özgürlüğü” isimli konferans çerçevesinde Brüksel’deyiz. Gezi protestoları karşısında polisin sergilediği aşırı şiddet, gazlar, gözaltılar herkesin dilinde.

Daha yakın zamana kadar Müslüman coğrafyasında örnek ülke şeklinde tarif edilen Türkiye gitmiş yerine devlet şiddetinin tırmandığı baskıcı bir iktidar tarafından yönetilen bir Türkiye gelmiş. Bu algıyı tersine çevirmek kısa vadede oldukça zor görünüyor. Yazık...

Toplantıda Türkiye adına konuşan Sabah gazetesi ombudsmanı Yavuz Baydar Türkiye’deki medyanın içinde bulunduğu içler acısı tabloyu özetlerken şu değerlendirmede bulundu: “İtiraf etmeliyim ki belki 90’lı yıllardan beri böylesi berbat bir duruma tanık olmamıştım.” Yavuz’un konuşmasından sonra sevgili Banu Güven söz alarak polis tarafından şiddete maruz kalan meslektaşlarımızı teker teker sayıyor. Yazık...

Taraf’a konuşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in İfade Özgürlüğünden sorumlu temsilcisi Dunja Mijatovic sözünü sakınmıyor: “Türkiye’deki olaylar uzun zamandır baskılanın seslerin bir patlaması,” diyor. Balkan ülkelerinde de benzer sorunların yaşandığının defalarca altını çizen Bosna Hersekli Mijatoviç “kibrin siyasi hayatta hiçbir şekilde yer almaması” gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: “Halk bu insanları Tanrı muamelesi yapmak için değil hizmetkârları olmak üzere iktidara taşıdılar.”

Türkiye’de hapisteki gazeteci sorununa da değinen Mijatovic dün itibariyle gazetecilik faaliyetleri yüzünden hapiste 65 meslektaşımızın bulunduğunu ifade etti. “Yani Türkiye bu konuda dünya birinciliğini koruyor,” dedi. Yazık... (AAE)

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com