Meğer Maden İzinlerini de Başbakan Veriyormuş!

Meğer Maden İzinlerini de Başbakan Veriyormuş!
Başbakan Erdoğan, 2012 yılında çıkardığı genelge ile madencilik izni vermek için Başbakanlık görüşü alınmasını şart koşmuş... İlgili kurumların itirazlarına rağmen, karardan dönülmemiş!

ÖZEL | SANSURSUZHABER

DÜNYADA MADEN İZNİ VEREN TEK BAŞBAKAN, TÜRKİYE'DE!

AKP'den 2009 yılında istifa eden Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın gündeme getirdiği 'maden izinleriyle ilgili genelge' tüm sektör temsilcilerinin şikayet ettiği bir uygulama. 

isbasaran.jpg

Sansürsüz Haber, uygulamanın tehlikelerine dikkat çeken uzmanlara ulaştı. Madencilik uzmanları, Başbakan Erdoğan'ın çıkardığı genelgenin,  yasalara ve anayasaya aykırı olduğunu vurguladı. Yetkililer, "Maden İşleri Genel Müdürlüğü var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var, Orman Bakanlığı var ama Başbakan tüm izinleri kendi üzerinden geçiriyor, 'herşeye ben karar vereceğim' diyor, bu genelge yasaya ve anayasaya aykırı" yorumunda birleşiyor.  

İZİNLERİ BAŞBAKAN'IN VERMESİNE TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ İTİRAZ ETMİŞ!

7 Kasım 2012’de, TOBB'da düzenlenen 'Türkiye Madencilik Meclisi Toplantısı' tutanaklarına ulaşan Sansürsüz Haber, bu toplantıda Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu’nun söz konusu Başbakanlık genelgesinin sakıncaları hakkında konuşma yaptığını ortaya çıkardı.  

 Kasapoğlu o toplantıda şu görüşleri dile getirmiş...

"Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu, 16 Haziran 2012 tarihli Başbakanlık Genelgesi'nin  Orman Bakanlığı ve MİGEM’ in madencilikle ilgili izinler için ve ruhsat verilmesi konusunda Başbakanlığa danışılması zorunluluğu getirdiğini belirttiklerini, bunun da madencilik önünde önemli bir engel teşkil ettiğini vurgulamıştır.  Genelgenin madencilik sektörünü kapsamadığı görüşünden hareketle, bu konunun açıklığa kavuşturulması amacıyla Müsteşarlık ve Bakanlık nezdinde Başkanlık Makamı olarak girişimde bulunduklarını açıklamıştır. Bu girişimlerden bir sonuç alınamayınca Başbakanlık Müsteşarına, Bakan Yardımcısı aracılığı ile ulaştıklarını fakat, oradan da madencilik lehinde bir cevap alamadıklarını belirtmiştir. Daha sonra Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın genelgenin madenciliği de kapsar açıklamasının konuya son noktayı koyduğunu vurgulamıştır.  Meclis Başkanı Sayın İsmet Kasapoğlu konuyu kişisel girişimlerle Başbakan’a kadar taşıdıklarını, genelge hakkında bir gelişme elde edilemediğini  vurgulamıştır."

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com