Meğer Meclis, MİT'i "Laf Olsun" Diye Denetleyecekmiş!

Meğer Meclis, MİT'i "Laf Olsun" Diye Denetleyecekmiş!
Mit'i denetleyecek komisyon, ancak seneye çalışmaya başlayacak. Mit müsteşarını mahkemeler yargılayamayacak. CHP'li Ali Serindağ, MİT yasası hakkında bilinmeyenleri SANSÜRSÜZ HABER'e anlattı.

RÖPORTAJ | SANSURSUZHABER

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı MİT yasası ile Türkiye'de yeni bir dönem başladı. Teklifin görüşmeleri sırasında pek çok eleştiri yapıldı, eleştirileri biraz olsun hafifletme arayışına giren AKP Hükümeti, Meclis'te MİT'i denetleyecek bir komisyon kurulmasına onay verdi. Ancak muhalefet,  komisyonun MİT'i gerçek anlamda denetleyebileceğine inanmıyor... Denetleme komisyonu hakkındaki endişeleri, CHP'nin eski vali  Milletvekili Ali Serindağ ile konuştuk...

SANSÜRSÜZHABER: Meclis'te kurulacak komisyonun, "sözde" kalacağını, gerçek anlamda bir denetleme yapamayacağını söylüyorsunuz. Neden?

ALİ SERİNDAĞ: Bir Komisyonun ismi, 'Denetleme Komisyonu' ise, denetlemeyi de yapması lazım. AKP'nin getirdiği değişiklik ise sadece kamuoyunundaki tepkileri azaltmaya yönelik. Adı, denetleme komisyonu ama denetleme fonksiyonu yok.

SANSÜRSÜZ HABER: CHP'nin de daha önce iç güvenlik birimlerinin denetlenmesi için verdiği bir komisyon önerisi vardı. CHP'nin önerisi ile AKP'nin getirdiği arasında nasıl farklar var?

ALİ SERİNDAĞ: Bizim iki sene önce  verdiğimiz kanun teklifinde, komisyonun yetkileri, denetime olanak verecek şekilde düzenlenmişti.  Ancak AKP'nin önerdiği komisyon sadece tepkileri azaltmaya yönelik.

CHP, MİT'İN DENETLENMESİNİ 2 YIL ÖNCE İSTEMİŞTİ

14 Mart 2012’de verilen o teklifte; Mit, Jandarma ve Emniyet'in yanısıra, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın da Meclis denetimine tabi olması isteniyordu. Komisyonun adı,  "İç Güvenlik Hizmetleri Komisyonu" olacaktı. Görevi ise "bu kurumların çalışmalarının ve mevzuatlarının, hukuk devleti ve demokrasinin temel ilkelerine aykırılık teşkil edip etmediğinin araştırılması ve denetlenmesi" şeklinde tanımlanmıştı.  

SANSÜRSÜZ HABER: AKP'nin kuracağı komisyonun görev alanına, biraz önce saydığınız bu başlıklar girmiyor mu?

BU NASIL DENETLEME KOMİSYONU?

ALİ SERİNDAĞ: Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı MİT yasasında, komisyonun görevleri sayılıyor...  Ne deniyor, "milli güvenliğe ilişkin konularda görüş sunmak". Bir kere bu milletvekillerinin yapabileceği bir iş değil, uzmanlık konusu, kaldı ki zaten kuruma bu konuda hizmet veren uzmanlar var. 

Bir başka görev alanı, "Güvenlik konusunda uluslararası gelişmeleri izlemek. Bu görev de bir Meclis Komisyonu'nun yapacağı iş değil. Yasama ve denetim faaliyeti değil zaten bu. Rapor hazırlamak da, görevler arasında sayılmış, Komisyonun işi, kendi faaliyetlerini raporlamak mı olacak!

Sonuç olarak, bu komisyona verildiği ifade edilen görevleri inceleyince, zaten denetleme fonksiyonu olmadığı anlaşılıyor. AKP, insanları uyutmak, gerçekleri kamuoyundan kaçırmak için tamamen göstermelik bir komisyon kurmuş. 

SANSÜRSÜZ HABER: Denetimin gerçekleşebileceği için, komisyonun nasıl yapılandırılması gerekiyor?

ALİ SERİNDAĞ: Komisyon, ilgili birimlerden bilgi ve belge alabilmeliydi. Ayrıca, o belge ve bilgilerin doğruluğunu denetleyebilme hakkı olmalıydı. 

ÜYE SAYISI EŞİT OLMALI 

Şayet bu komisyonun tarafsız görev yapması düşünülüyorsa milletvekilleri üye oranlarının daha farklı olması gerek. Üye sayısı eşit olmalı ya da başkan iktidardan olacaksa, başkanvekili muhalefetten olmalı.

SANSÜRSÜZ HABER: MİT'in bir gizli yönetmeliği de var, o yönetmeliği komisyon üyeleri göremeyecek mi yani?

GİZLİ YÖNETMELİĞİN YASAL DAYANAĞI YOKMUŞ!

ALİ SERİNDAĞ: Gizli yönetmelik de, AKP'lilerin diline doladıkları bir sözcük. Zaten, 'bu MİT yasası ile o yönetmelikte yazılanları, yasal dayanağına kavuşturuyoruz' diyorlardı. Demek ki, bugüne dek yasal dayanağı yokmuş! Ama zaten bir konunun yasal olması, hukuki olduğunu göstermez. Sonuç olarak, yapılan değişiklikler de hukuka uygun değil. 

MİT'İN DENETLENMESİ İMKANSIZ!

Elbette MİT'in işleri, görevi gereği gizli olarak yürütülür ama gizlilik dereceli  işlerin de hukuka uygun olması ve bunun denetlenmesi gerekir. Denetimsiz bir yönetim, o kurumu gayrı hukuki işler ve işlemler yapmaya sevk edebilir.  Buna fırsat vermemek ve MİT'i töhmet altında bırakmamak için gerçek anlamda denetim yapacak bir mekanizma oluşturulmalıdır. Artık MİT'in, iş ve işlemlerinin yargı tarafından denetlenmesi imkansız hale geliyor...

MİT MÜSTEŞARI ARTIK HİÇBİR MAHKEMEDE YARGILANMAYACAK!

Adli makamlar, MİT hakkında  iş ve işlem yapamayacak. Mit müsteşarı artık hiçbir mahkemede yargılanamaz. Oradaki hükme bakmayın "Yargıtay ilgili dairesinde yargılanır" deniliyor ama Yargıtay'ın ilgili dairesine gelmesi mümkün değil! Çünkü, askeri yargılama usülüne atıfta bulunulmuş. O mekanizma nasıl işliyor...  Anlatayım; Yani bu ne demek, Mit müşteşarına suç isnadında bulunulduğunda önce Başbakan'ın onunla ilgili izin için karar vermesi gerekiyor... Başbakan'ın  kararına karşı, ancak Cumhurbaşkanına itiraz ediliyor. Ortada yargı filan yok... Eğer Cumhurbaşkanı, Başbakan'ın "yargılanmasına gerek yoktur" kararını onaylarsa, karar kesinleşiyor ve yargılama yapılamıyor. Şayet, Cumhurbaşkanı, 'yargılanması uygun olur' şeklinde bir karar verirse, işlem yine Başbakanlığa geliyor ve Başbakanlık bir kurul oluşturuyor,  bu kurul da "yargılanmasına gerek yok derse" takipsizlik kararı veriliyor ve işlem ortadan kalkıyor. Yani, yargılanması mümkün değil!

KOMİSYON ANCAK SENEYE ÇALIŞACAK... 

Komisyonun kurulmasıyla ilgili yasadaki ifadeye bakınca, ilk incelemenin de ancak yeni yasama yılında yapılabileceğini anlıyoruz.

MİT'E PERDE ÖRTÜLÜYOR 

Mit'e bir perde örtülüyor. Bu MİT'in yararına değil, yeni getirilen düzenleme ile MİT, bir devlet kurumu olmaktan çıkarılıyor, Başbakan kurumu haline getiriliyor.

Burcu Oral Evren |  SANSURSUZHABER.COM 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com