Mehmet Ağar hakkında flaş karar!

Mehmet Ağar hakkında flaş karar!
Anayasa Mahkemesi, denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini öngören kanun maddesi hakkında karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, Susurluk Davası'ndan hüküm giyen Mehmet Ağar'ın infazını durduran Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin denetimli serbestlikle tahliye olanların "yeniden soruşturma veya kovuşturma" geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini öngören kanun maddesinin iptal talebini reddetti.

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında aldığı hapis cezası nedeniyle Aydın'ın Yenipazar Cezaevinde 1 yıl kaldıktan sonra denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak cezaevinden çıktı. Kamuoyunda faili meçhul davası olarak bilinen Altındağ Nüfus Müdürü Macit Baskın'ın öldürülmesiyle ilgili iddianamenin Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesi üzerine dosyanın bir numaralı şüphelisi olan Mehmet Ağar, yararlanmakta olduğu denetimli serbestlik hakkını kaybetti.

Muğla İnfaz Hakimliği, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun gereğince Mehmet Ağar'ın tekrar kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar verince Ağar'ın avukatlara duruma itiraz etti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, "ileride telafisi mümkün olmayan zararların meydana gelmesini önlemek amacıyla Ağar hakkındaki infazı, Anayasa'ya aykırılık itirazı sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına" karar verdi ve denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini öngören Kanun maddesinin iptalini istedi.

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a, 5 Nisan 2012 günlü, 6291 sayılı Kanun'un 1. maddesiyle eklenen 105/A maddesinin (7) numaralı fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan 'soruşturma ve kovuşturma' ibarelerinin iptallerine karar verilmesi isteminin ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, 'itiraz başvurusunda bulunan mahkemenin yetkisizliği' nedeniyle reddetti. İptali istenen düzenlemelerde, "Denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaya başlanmasından önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturmaya devam edilmesi, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaya başlandıktan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı bir yıl veya daha fazla olan kasıtlı bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturma başlatılması halinde, denetimli serbestlik müdürlüğünün talebi üzerine, infaz hakimi tarafından, hükümlünün kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar verilir" hükümleri yer alıyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com