Mehmet Ağar'ı Yakacak Şok Belge!

Mehmet Ağar'ı Yakacak Şok Belge!
Hizbullah'tan biri 1993'te ihbar mektubu yazdı. Emniyet Müdürü Ağar 'Yakalanmaları fayda sağlamaz' diyerek işlem yapmadı.

2000'de domuz bağıyla öldürülen, cenin pozisyonunda gömülen, kafasıne beton çivisi çakılmış, kol ve bacakları kesik cesetlerin çıkarıldığı mezar eveler ve 188 cinayetle Türkiye'yi dehşete düşüren Hizbullahçılar, 10 yılı aşan tutukluluk yüzünden serbest kaldı. Bunlar yaşanırken örgütten üst düzey birinin 1993'te Cumhurbaşkanlığı'na mektup yazıp devleti uyardığı ortaya çıktı. Dönemin Emniyet Müdürü Mehmet Ağar ise "Yakalanmaları fayda sağlamaz" diyerek işlem yapmamış.

Ocak 2000'de Hizbullah'a indirilen son darbeden 7 yıl önce Ekim 1993'te Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanı olduğu dönemde örgüt içerisinde üst kademelere kadar geldiğini söyleyen ancak ismini saklı tutan bir kişi Köşk'e ihbar mektubu gönderdi.

'ÜST KADEMEYE GELMİŞ BİRİYİM'


Mektupta şu bilgilere yer veriliyor.
"Hizbullah içerisinde üst kademelere kadar gelmiş bir kişiyim. Doğrusu önceleri severek ve isteyerek bu işi gönüllü yaptım. Ancak sonradan hayal kırıklığına uğradım. PKK terör örgütüne karşı olmaları hesabıyla her türlü yardımı yaptım. Şu an bile yapma mecburiyetim var çünkü davadan dönen vurulur. Güvenilir kişiler arasındayım.Her türlü emellerini şu an görmekteyim. Gördüğüm iğçin de hayal kırıklığına uğradım."

'NEDEN HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIM'

"...Hayal kırıklığımın sebebi ise bu örgütün Apoculara karşı olduğun gibi devletin birlik ve düzenine de karşı oluşudur. Bu derece vatan ve millet düşmanı olduklarını bilmiyordum"

".... Şimdiki durumlarından söz edersek devlete ve bilhassa askeri birlik ve polise nasıl bir darbe indireceklerini hesap etmektedirler. Diyarbakır ve Batman'a büyük bir askeri yığınak yapmakla meşguller. Tedbir alınmazsa büyük felaketler olacak. Diyarbakır ve Batman olmak üzere bazı yerleşim birimlerinde çok genç ve çocuk yaştaki insanlar intihar saldırıları gibi eylemlerde gece gündüz eğitilmektedirler. Devlet bütün bunlara seyircidir. Ama bunun bedellerini çok ağır bir biçimde ödeyecek. Getirdikleri gençler İdil, Gercüs, Nusaybin, Kızıltepe, Silvan, Cizre, Silopi ve kırsal kesimlerden."

'PKK'YA HEM KARŞILAR HEM DE EYLEMLERİNİ DESTEKLİYORLAR'

"....İşin ilginç tarafı PKK ile vuruştukları halde PKK'nın askere polise ve halka eziyetini hoş karşılıyorlar. Kendileri de bu taktikleri benimseyip takbik ediyorlar. Adam kaçırmalar, rehin almalar, haraç almalar, köylüye eziyet etmeler, kendileri gibi düşünmeyen kim olusa olsun kafir gibi görmeleri bunun belli başlı örnekleridir."

CUMHURBAŞKANLIĞI: İHBARI DEĞERLENDİRİN

21 Ekim 1993'te Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Necdet Sekinöz imzasıyla söz konusu ihbar mektubu dönemin Başbakanı Tansu Çiller'e gönderildi. İhbar mektubunun değerlerndirilmesi güvenlik birimlerine bildirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması sonucunda da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne
bilgi verilmesini istendi.

EMNİYET: DEVLETE KARŞI EYLEM STRATEJİLERİ YOK

Yapılan değerlendirme sonrasında dönemin Emniyet Müdürü Mehmet Ağar imzasıyla ilgili birimlere şu açıklama bildirildi.

"... İhbar mektubunun yeni bilgiler verme yerine geçmişte illegal örgüte yönelik olarak yapılan operasyonlarda yakalanan kişiler hakkındaki bilgileri ihtiva ettiği, içerisinde somut yeterli bilgilerin bulunmadığı görülmüştür."

"...Anayasal sistemimizi yıkarak yerine şeri kuralları esas alan bir rejim kurma amacını güden yasadışı Hizbullah örgütü stratejisi gereği güvenlik kuvvetleri ve devlet aleyhine herhangi eylemden kaçınmaktadır. Ancak yeterli taban ve güce sahip olduklarında nihai hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla devlete yönelik faaliyete girebilecekleri değerlendirilmektedir. Bahse konu ihbar mektubunu esas alarak; örgüt mensubu oldukları bilinen pşahıslara yönelik yakalama amaçlı bir operasyonun bu aşamada beklenen faydayı sağlamayacağı gibi yakalanacak kişiler delillendirilemeyeceğinden cezalandırılmalarının da mümkün olamayacağı bu nedenle hedef şahıslara yönelik istihbari mahiyetteki çalışmalara devam edilerek elde edilecek bilgiler ışığında hareket edilmesi daha uygun olacaktır."

Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com