Mehmet Ağar'ın cezası onandı

Mehmet Ağar'ın cezası onandı
Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Susurluk Davası kapsamında 5 yıl cezasını onadığı Mehmet Ağar, 3 yıl 9 ay cezaevinde hapis yatacak.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, cezası 3 yıldan fazla olduğu için Ağar hakkında yakalama kararı çıkarabilecek.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Susurluk Davası kapsamında 5 yıl cezasını onadığı Mehmet Ağar, 3 yıl 9 ay cezaevinde hapis yatacak. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, cezası 3 yıldan fazla olduğu için Ağar hakkında yakalama kararı çıkarabilecek.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Susurluk’ta 3 Kasım 1996’da “siyaset, mafya, polis” ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı kazanın ardından açılan “Susurluk Davası’nın” son sanığı olan ve milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle ancak 16 yıl aradan sonra yargılanabilen dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ı, “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlarından 5 yıl hapse mahkum etti.

İtiraz üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ağar’ın suçu için onama istemli tebliğname hazırladı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 13 Nisan Cuma günü Mehmet Ağar hakkındaki 5 yıl hapis kararını onadı. Daire kararında davanın zamanaşımı açısından kovuşturmaya engel bir durum oluşturmadığını saptadı. Kararda, “Ağar’ın yöneticisi olduğu iddia ve kabul edilen teşekkülün sübutu ve niteliği Yargıtay tarafından onanarak, kesinleşen İstanbul 6 Nolu DGM’nin 12 Şubat 2011 günlü kararıyla da ortaya konulmuştur. Yapılan yargılama sonunda toplanan delillere göre Ağar’a yüklenen suç işlemek amacıyla kurulmuş silahlı teşekküllü yönetmek suçunun sübut olduğu, bu nedenle oy birliğiyle hükmün onanmasına karar verildi” denildi.

AĞAR’A YAKALAMA KARARI ÇIKABİLİR

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin oybirliği ile onadığı karara, Başsavcılık onama istemli tebliğname hazırlamıştı. Bu nedenle Başsavcılık Ağar’ın 5 yıllık hapis cezasına verilen onama kararına itiraz etmeyecek. Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onanan dosya, Başsavcılık tarafından önümüzdeki günlerde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. 5 Yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Mehmet Ağar, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun hükmü gereğince cezasının 4’te 3’ü olan 3 yıl 9 ayı cezaevinde geçirecek. Mehmet Ağar’ın cezası 3 yıldan fazla olduğu için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ağar hakkında yakalama kararı çıkarabilecek.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul DGM Başsavcılığı, 9 Şubat 1998 tarihli iddianamesi ile Mehmet Ağar hakkında, “cürüm işlemek amacıyla silahlı teşekkül oluşturmak, görevi kötüye kullanmak” suçlarından dava açtı. İstanbul 6 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Ağar’ın, suç tarihinde Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı, Emniyet Müdürlüğü görevini sürdürürken ‘vali’ statüsünün de bulunduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Yargıtay ise bu konudaki kararın Danıştay tarafından verilmesi gerektiğine hükmetti. Danıştay 1. Dairesi ise 2007’deki seçimlerde milletvekili seçilemeyen Ağar’ın yargılanmasına karar verdi. 2008 yılında kesinleşen karar, Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme de teşekkül oluşturmak suçunun silahlı olması nedeniyle görevsizlik kararı vererek, dosyayı bu suça bakmakla görevli özel yetkili Ankara 11. Ağır Mahkemesi’ne gönderdi. Böylece Ağar’ın yargılanmasına başlandı. Yargılama sonucunda mahkeme, Ağar'ı, lehine olan 765 sayılı eski TCK'nın 313/2-3. maddelerinde yer verilen “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçundan 4 yıl hapis cezasına mahkum etti, cezayı, silahlı teşekkülün yöneticisi olduğu gerekçesiyle TCK’nın 313/4. maddesine göre, yarı oranında artırarak, 6 yıl hapis cezasına hükmetti. Ağar'ın, duruşmada gözlemlenen hal ve tavırları ile sabıkasız oluşunu dikkate alarak, bu cezayı altıda bir oranında indiren mahkeme, sonuç olarak Ağar’ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com