Mehmet Akif Alakurt o role yakışmamış...

Mehmet Akif Alakurt o role yakışmamış...
Kanal D'nin iddialı yapımı Fatih, ilk bölümü ile hayal kırıklığına uğrattı. Peki, konusu Fatih Sultan Mehmet gibi görkemli bir padişahın hayatı olan ve büyük paralar harcanan bu yapımı başarısız kılan neydi?

Vatan Gazetesi yazarı Oya Doğan, Fatih dizisini eleştiren bir yazı kaleme aldı. Doğan, dizinin yarattığı hayal kırıklığının hesabını yönetmen, senaryo ve başrol oyuncusuna çıkardı.

Senaryoda tutkuyu eksik bulduğunu ifade eden Doğan, herkesin dilinde olanı yazıya döktü: Mehmet Akif Alakurt Fatih rolünde olmamış!

İşte Oya Doğan'ın yazısının ilgili bölümü:

Senaryoda tutku eksikti

Dizinin en temel problemi senaryo, başrol oyuncusu ve yönetmendi. Yani bir dizinin en önemli üç kalemi… Ortada bizi ekrana çekecek bir senaryo yoktu. Bölümün büyük bir kısmı Fatih’i zehirlemeye çalışan cariyeye acıyarak geçti. Düşünün o kadar büyük bir hata var ki, kahramanımızı öldürmeye çalışan kişiye acıdık. Çünkü senarist Funda Çetin, olayı cariyenin gözünden anlatmıştı. Diğer çatışma konumuz ise Gülbahar ve Çiçek Hatun’un şehzadeleri tahta çıkarmak istemesiydi. Kurulan senaryoda sıfır tutku vardı. İki baş kadın kahramanımız Fatih için mücadele edeceğine ikisinde de, “Bir an önce ölse de çocuklarımızı tahta çıkarsak” duygusu hâkimdi. Dizide ne aşk, ne tutku ne de kudretli bir Fatih gördük. Senarist bize öyle bir Fatih çizmiş ki, neredeyse vur ensesine al lokmasını diyecektik. Yönetmen Merve Girgin’in işi çok zor kabul ediyorum ama önünde çok dişi bir konu var. Bizi kurduğu dünyayla o sarayın kolidorunda hissettirebilirdi. Ama adeta bir ilkokul müsameresinde hissettik kendimizi… Başrol oyuncusu Mehmet Akif Alakurt’tan Fatih olmamış. İstanbul’u fethetmiş bir cihan imparatoru o kadar öngüvensiz durmaz, boş bakmaz, atın üstünde durmayı bilir, duruşuyla, konuşmasıyla bizi büyüler. Bu diziyi daha çok kadınlara izletmek istiyorsanız, kadınların güçten etkilendiğini unutmamak gerekiyor. Bizim karşımızda kudretini kaybetmiş bir padişah vardı. En çok takıldığım sahnelerden biri, Fatih’in pazar yerine gidiş kılığıydı. Bir padişah nasıl tebdili kıyafetsiz oraya gider diye düşündüm. Bir de küçücük çocuk bile Fatih’i nasıl tanır?


Oya Doğan'ın yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com