Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Yapıldı

Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Yapıldı
İstiklal Marşının Kabulünün 89. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü programı Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirildi

İstiklal Marşının Kabulünün 89. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü programı Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kılıçarslan Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşının Kabulünün 89. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programına Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa İça, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Nuh Kalkan, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan İstiklal Marşının Kabulünün 89. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programında Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı Öğretmeni Ahmet Çevir tarafından “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” adlı bir konuşma yapıldı.
Mehmet Akif Ersoy'un, yakın devir siyasi tarihimizde de, edebiyat tarihimizde de en çok bahsedilen şahsiyetlerin başında geldiğini, hakkında yazılmış olan yüzlerce kitap olduğunu, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü münasebetiyle resmi ve özel kuruluşlar tarafından Mehmet Akif Ersoy'un yoğun olarak anılması, onun milletimizin hemen her sınıfı tarafından sevgi ile kucaklandığını gösterdiğini ifade eden Çevir; “Bu, pek çok insana nasip olmayan samimi bir ilgidir. Kalabalıkların sempatisini çoğu za¬man şüphe ile karşılamak gerektiği açıktır. Böyle şüpheli nice şöhret birer moda gibi kısa zamanda sönmüş gitmiştir. Akif; ölümünün üzerinden yetmiş yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen, hatta son zamanlara kadar resmi bir ilgi olmadan da, ehemmiyetini koruyor ve milletin gönlündeki yerini muhafaza ediyor. Milletimizin Mehmet Akif'e gösterdiği bu ilgisinin çeşitli sebepleri üzerinde durulabilir. O, 1908 sonrası siyaset ve fikir arenası ortasında müstesna ve tutarlı tek şahsiyettir. Bu arenada alışıl¬mış bir tabirle ona sadece bir islam şairi demek fazla bir şey ifade etmez. Bir İslam idealinin şairi olan Mehmet Akif, müslümanı, gelecek bir dünyanın şartları içinde düşünüyordu.
Törende, Kılıçarslan Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatma Uğuz ve Emre Bedel tarafından “Çanakkale Şehitleri” şiiri okundu, Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Okutman Halil Adıyaman tarafından “İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'un Hayatı” konulu konuşma yapıldı.
Daha sonra İstiklal Marşının Kabulünün 89. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri çerçevesinde yapılan şiir yarışmasında 1. olan Atakent İlköğretim Okulu öğrencilerinden Melis Esim, Resim dalında 1. Olan Yenidoğan İlköğretim Okulu öğrencilerinden Şule Nur Sarı ve kompozisyon dalında 1. Olan Beylerbeyi Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Büşra Kızmaz'a ödülleri Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe tarafından verildi.
Ödül töreninden sonra “İstiklal Marşı” Orotoryo gösteri yapılarak “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” adlı resim sergisi gezildi.(M.AKSU)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com