Mehmet Altan Taraf'ta yazacak mı?

Mehmet Altan Taraf'ta yazacak mı?
Taraf'ta yazacak mısınız sorusuna Mehmet Altan "Hayır yazmayacağım. Ben bugünkü iktidar tepişmesinin içinde kalmak ve durmak istemiyorum. Hasan Cemal'in, Ahmet Altan'ın yazamadığı bir yerde..." yanıtını verdi

 Prof. Dr. Mehmet Altan geçtiğimiz haftalarda Pennsylvania'da Fethullah Gülen ile görüşen gazetecilerdendi.  Altan, Gülen ile off the record yapılan görüşmeyle ilgili "Yazılmaması, benim dahil olduğum bir tartışma değildi o. Ben bu işin gazetecilik tarafında değilim, çünkü gazeteci olarak gitmedim. Ama başka bir şey de düşündüm. İstese bu konuşma içeriğini oluşturmayıp yansıtmayabilirdi. Hayat tecrübesi, belki de bu toplantının yazılsaydı bu kadar etkili olmayacağını söylüyor. İlgili yerlere ne mesajları vermek istiyorduysa bu ziyaretin bunu sağladığını düşünebiliriz." dedi.

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in sorularını yanıtlayan Altan, Taraf'ta yazmaya başlayacağı iddialarına ise "Hayır yazmayacağım. Ben bugünkü iktidar tepişmesinin içinde kalmak ve durmak istemiyorum. Hasan Cemal'in, Ahmet Altan'ın yazamadığı bir yerde... Hürriyet'te yazayım. Memnuniyetle yazarım." şeklinde yanıt verdi.

İşte Altan'ın söylediklerinden bir bölüm:

BEN GAZETECİLİK YAPMAK İÇİN GİTMEDİM

"Biz ABD’ye Fethullah Gülen’i ziyaret için gitmedik. (...)
Yazılmaması, benim dahil olduğum bir tartışma değildi o. Ben bu işin gazetecilik tarafında değilim, çünkü gazeteci olarak gitmedim. Ama başka bir şey de düşündüm. İstese bu konuşma içeriğini oluşturmayıp yansıtmayabilirdi. Hayat tecrübesi, belki de bu toplantının yazılsaydı bu kadar etkili olmayacağını söylüyor. İlgili yerlere ne mesajları vermek istiyorduysa bu ziyaretin bunu sağladığını düşünebiliriz.

GÜLEN'İN SÖZLERİ BIRAKILDI BANA YÖNELDİ

Başta Fethullah Gülen Hoca’nın söyledikleri etrafında tartışılıyordu. İş birden bana karşı kişisel itibarsızlaştırmaya yönelik bir sürece dönünce, soğuk savaş dönemlerinden kalma psikolojik savaş sinyalleri hissettim. (...)

NEDEN VAZGEÇEMEZSEN ONUN ESİRİ OLURSUN

Ama mesele burada bir başka psikolojik savaşın devreye sokulması. Hamamböceği operasyonu diye dalga geçtiğim müptezel unsurları devreye sokmanın amacı yıpratma. Arkasında garip mekanizmalar var.  Siyaset müthiş bir kişisel ikbal arayışıdır, sınıf atlamadır. Mesleğinde başarılı olamayan insanların saraya çıkmasıdır. Ve o sarayı çok seviyorlar hak etmedikleri için. Benim bu yaşıma kadar gördüğüm hayat tecrübesi şudur; neden vazgeçemezseniz onun esiri olursunuz. İktidardan vazgeçmezsen esiri olursun.

TÜRKİYE'DE SÜREÇLER KETÇAP ŞİŞESİ GİBİ

Türkiye’nin bu süreçlerinden o yüzden korkuyorum. Eski ketçap şişeleri gibi vur vur çıkmıyor, sonra bir vuruyorsun hepsi boşalıyor. Bu kadar hızlı döndüğün vakit, burada hiçbir şeyin ilkeli değil. Her an tersi de olabilecek bir belirsiz ortam. Türkiye’de ilkeler üzerinden, rejimin demokratikleşmesi için ömür vermiş ve bundan taviz vermeyen insanların çabalarını itibarsızlaştırmaya yönelik bir kişilik hedeflemesi var. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com