Mehmet Barlas'tan 'Yazarlarını uyar' isteği

Mehmet Barlas'tan 'Yazarlarını uyar' isteği
Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas, Aydın Doğan'ın çözüm süreci başlangıcında, konunun hassasiyeti ile ilgili yayınladığı mektubu hatırlatıp, aynısını sokak eylemleri için de gerçekleştirmesini istedi.

Aydın Doğan, Radikal Gazetesi'nde Eyüp Can'ın köşesinden yayınladığı mektupta, çözüm sürecini baltalayabilecek söylemlerden uzak durulması konusunda uyarıda bulunmuş, 'Bu süreç boyunca, barış dilini korumaya, süreci, olumsuz etkileyebilecek çatışmacı yaklaşımlardan kaçınmaya özen göstermeliyiz. Söylemimizi, sözcüklerimizi seçerken, yaratacağı algıyı göz önüne alarak hareket etmeliyiz.' açıklamasını yapmıştı.

Mehmet Barlas, bugünkü köşe yazısında Aydın Doğan'a seslenerek, aynı hassasiyeti ülkenin gündemindeki sokak eylemleri için de gösterilmesini istedi.

İşte Barlas'ın köşe yazısından ilgili bölüm:

Gezi eylemlerinin ilk kuşak saf ve temiz direnişçilerinin yerine geçen profesyonel şiddet eylemcilerinin bırakın siyasete yön vermelerini, siyaseti etkilemeleri bile mümkün değildir. Bu gerçeğin ışığında özellikle medyanın, şiddet eylemlerinin amplifikatörü rolünden hızla sıyrılması şarttır.
 
 
Medyanın siyaset üzerindeki etkisinin fazla olmadığını geçmiş dönemlerdeki her seçim sonucu ile anlamış olmamız gerekiyor. Bir avuç insanın tepede birbirleri ile çekişmeleri, seçim sandıklarına yansımıyor. Kendilerini en akıllı ve en etkili kişiler olarak gören köşe yazarlarının, ne tür siyasi yanılgılara sözcü olduklarını defalarca görmedik mi?
Türk siyasetinin geleceğini belirleyecek olan 50 milyon seçmen, siyasi partilerden hizmete dönük yarış, demokratik rekabetin nezaket kurallarına uyum ve Türkiye'nin yarınına dönük güven duygusunun pekiştirilmesini bekliyor.
 
YENİ BİR UYARI ŞART
 
Bu açıdan hepimizin sayı ile kendimize gelmemiz şarttır.
Hatırlarsınız... "Barış Açılımı" başladığı zaman Aydın Doğan gazetelerinin yazarlarına mektup yazıp, açılımı sabote etmemeleri için onları uyarmıştı.
Bu tür bir uyarının sokak eylemlerinin desteklenmemesi veya körüklenmemesi konusunda da tekrarlanmasının sayılamayacak kadar çok yararı var.
Bizden hatırlatması...

Barlas'ın yazısının devamını buradan okuyabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com