Mehmet bebek dünyada 90 kişide görülen hastalıktan kurtuldu

Mehmet bebek dünyada 90 kişide görülen hastalıktan kurtuldu
Dünyada 1966'dan bu yana sadece 89 kişide tanısı konan Cerebrocosto Mandibular Sendromu'nun Türkiye'deki ilk vakası 6 aylık Mehmet Emin Kudat, geçirdiği operasyonlar sonrası hayata tutunmayı başardı

İSTANBUL (AA) - Dünyada 1966'dan bu yana toplamda 89 kişide tanısı konan Cerebrocosto Mandibular Sendromu'nun Türkiye'deki ilk vakası 6 aylık Mehmet Emin Kudat, geçirdiği operasyonlar sonrası hayata tutunmayı başardı. 

Tekstil işçisi bir babanın ilk çocuğu olarak Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi'nde 26 Ağustos 2013'te doğan Mehmet Emin Kudat, rahatsızlığı nedeniyle doğar doğmaz tedavi altına alındı.

Doğduğu günden beri Mehmet Emin'in operasyonlarını ve kontrollerini gerçekleştiren Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Doç. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, tedavinin sürdüğü Türkiye Diyanet Vakfı 29 Mayıs Hastanesi'nde düzenlediği basın toplantısında süreci anlattı.

Karaaltın, göğüs kafesi ve alt çenesinde probleme rastladıkları bebeğin, alt çenesinin inanılmaz derecede küçük, ağız boşluğunun dar olduğunu ve nefes alamadığını anlattı.

Doğumunun 3. gününde minik Mehmet'in nefes alabilmesini sağlamak için trakeostomi (nefes borusuna tıbbi amaçlarla gırtlak seviyesinin altından dışarı delik açılarak yeni bir nefes alma deliği elde etme işlemi) açmak zorunda kaldıklarını anlatan Karaaltın, "Ardından çocuk doktorlarının da bulunduğu bir ekip ile dünyada nadir rastlanan hastalıklardan olan Cerebrocosto Mandibular Sendromu tanısını koyduk. 'Doğumsal anomali' olarak adlandırılabilecek hastalığa yakalanan Mehmet Emin'in hayatta kalabilmesi için trakeostomiden kurtulması gerekiyordu ve bu yüzden riskli de olsa operasyonu yapma kararı aldık" diye konuştu. 

Karaaltın, bu sorunların çözümünde plastik cerrahinin devreye girdiğini kaydederek, çeneyi olması gereken uzunluğa getirmeyi amaçladıklarını anlattı.

- "Aile eğitildi"

Bu planla yola çıktıktan sonra ailenin ciddi şekilde eğitildiğini, bebeğin nefes borusunun açıldığını, baypas yapıldığını, hastalıkla gelen ciddi problemlerle güçlü bir şekilde savaşıldığını dile getiren Karaaaltın, şöyle devam etti:

"Mehmet Emin, ameliyata hazır hale geldikten sonra 4,5 aylıkken ameliyatı gerçekleştirdik. Burada çene kemiğini keserek, her iki tarafına da bir aygıt yerleştirdik. Bu aygıt sayesinde zamanla kemik gerekli düzeye geldi, uzadı. Bekleme süreci geçtikten sonra aygıtı da çıkartacağız. Mehmet Emin, bu hastalığa yakalanan dünya genelindeki 90. hasta. İlk tanı 1966'da konulmuş. Şu anda bu hastalığa yakalanıp da yaşayabilen 21 hasta var. Mehmet Emin 22. hasta yani. Ameliyat çok şükür başarılıydı."

- "6 ay büyük sıkıntılarla geçti"

Mehmet Emin'in annesi Hamdiye Kudat, oğlu doğduğunda ilk gören doktorların "yaşamaz" dediğini ifade ederek, tedavi sürecinin ilk gün başladığını söyledi.

Bebeğini yoğun bakımda 20 günlükken çıkardıklarını dile getiren Kudat, 6 ayın büyük sıkıntılarla geçtiğini anlattı.

Kudat, "Bebeğim için 'yaşayamaz, konuşamaz' dediler. Ama Mehmet hoca çok yardımcı oldu. Allah'a şükür iyileşti. Şu anda çok mutluyum. İlk zamanlar nefes bile alamıyordu. Şimdi oyun bile yapıyor. Bu hale geldi. 6 ay, 6 yıl gibi geçti. Ama iyileşeceğini duyduğum anda çok farklı büyük mutluluklar yaşadım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com