Mehmet Haberal'dan organ nakli yorumu

Mehmet Haberal'dan organ nakli yorumu
CHP'nin tutuklu Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, organ nakli ameliyatlarında istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabileceğini ifade etti.

Haberal, "Önemli olan kaybedilen bir hastanın nedenlerinin çok iyi değerlendirilmesidir. Tıpta normal karşılanabilecek bu sonuçlar karşısında asla moral bozukluğuna kapılmamak gerekir" dedi.

CHP'nin tutuklu Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, çift kol ve çift bacak nakli operasyonu sonrasında Şevket Çavdar'ın hayatını kaybetmesine ilişkin avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, öncelikle hayatını kaybeden Çavdar'a rahmet, ailesine de başsağlığı diledi.

Günümüzde doku, organ ve uzuv nakillerinde Türkiye'deki başarı oranlarının gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştığını belirten Haberal, "Fakat nadiren de olsa, kimi ameliyatlarda basta vücudun yabancı bir doku, organ ve uzva karsı reddetme reaksiyonu olmak üzere değişik yan etkilerle, istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya gelinmesi yadsınamaz bir durumdur. Bunlar tıbbın her zaman karşılaşılabilecek sonuçlarıdır. Hiçbir zaman bu gibi durumlar karşısında moral bozukluğuna kapılmamak gerekir. Önemli olan kaybedilen bir hastanın nedenlerinin çok iyi değerlendirilmesi ve onlardan ders alınarak, gereğinin yapılmasıdır. Komplikasyonla bu tip ameliyatlarda her zaman karşılaşılabileceğinin bilinmesi ve bunu unutmadan çalışmalara devam edilmesi gerekir" dedi.

Organ nakli cerrahisinde ana amacın, bir kişinin hayatının kurtarılması olduğunu belirten Haberal, "Bir insan hayatının ne denli büyük bir önem ve ayrıca ne denli büyük bir değer taşıdığını biliyoruz. Organ nakli cerrahisinde ana amaç, bir canı kurtararak, yaşamın bu önemine ve değerine de sahip çıkmaktır" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com