Mehmet Şimşek ve Eşi Ağladı

Mehmet Şimşek ve Eşi Ağladı
Gaziantep'te Bakan Şimşek ve eşi gözyaşlarını tutamadı...

7. Ortadoğu Altın ve Mücevherat Fuarı Fuarı Gaziantep'te açıldı.

Fuarın açılışına Devlet Bakanı Faruk Özak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile milletvekili adayları ile çok sayıda kişi katıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açılış öncesi Bakan Şimşek kendisini arayan Başbakan Erdoğan ile cep telefonuyla bir süre görüştü. Kurdela kesilirken, Devlet bakanı Nafiz Özak, “Sayın Bakan makas kesmiyor" diyerek bahşiş imasında bulundu ancak Maliye Bakanı bunu duymamazlıktan gelerek, “Ya Allah bismillah" deyip kurdelayı diğer protokol mensuplarıyla kesti. Bakan Özak, Gaziantep'in sporda önemli başarılara imza attığını belirtirken, yeni stadyum ile Gaziantep takımlarının başarısının daha da artacağına olan inancını dile getirdi

ATIN DÜNYA SEKTÖRÜ OLDU

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin altın sektöründe önemli bir istihdam sağlayarak dünyada çok önemli bir konuma sahip olduğunu, ancak bunu geliştirmesi gerektiğini dile getirdi. Şimşek, "Geçmişte ucuz işçilik üzerine kurgulanmış olan sektör artık tasarım ve pazarlama boyutuyla daha ileriye götürecek. Hem altyapıyı koruyor, hem de bunu başaracak bir çok firmalarımız. var. Geçmişte bir kaç firma bunu götürüyordu. Artık yüzlerce kişiyle tasarımı, pazarlamayı dünyaya sunan çok önemli bir sektör haline geldi" dedi.

YASTIK ALTINDA 5 TON ALTIN VAR

Türkiye'nin yılda 1.5 - 2 milyar dolar altın ihracatı yaptığının altını çizen Bakan Şimşek, bu rakamın da altın sektörünün önemini gösterdiğini vurguladı. Türkiye'nin ihracatı için ABD ve AB'nin geleneksel Pazar olduğunu ancak Ortadoğu, Hindistan ve Kuzey Afrika ile Kafkasya'ya da yönelinmesi gerektiğini kaydeden Şimşek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Küresel krizin başında ABD'nin bilanço büyüklüğü 750 milyar dolardı. Bugün 3 trilyon dolar sınırına geldi. Yani, bu krizden çıkmak için çok büyük meblağlarda ABD ve Avrupa'da para basılmış . Türkiye'de tasarruf aracı olarak altına ilgi yoğun. Türkiye'de yastık altında 5 bin tonluk altın olduğuna ilişkin bir takım tahminler var. Aslında bunu da ekonomiye kazandırmak lazım. Altın borsasının kurulmasının amacı da bu. Önümüzdeki günlerde çok yeni enstürmanlarla biz bu yastık altındakileri de ekonomiye kazandırma imkanımız olur."

HEM KENDİ, HEM EŞİ AĞLADI

Şimşek konuşmasının sonunda, Anadolu'nun şahlandığını, ve Anadolu'nun çocuklarının Türkiye'yi yönettiğini belirtirken, kendisinin Gaziantep yerine Batmandan aday olduğunu anımsatarak, “Tabiiki Gaziantep'in benim gönlümde çok güzel bir yeri var. Dolayısıyla burada olmamam bir şey değiştirmez Biraz duygulanacağım ama...." diyerek gözyaşlarına hakim olamadı ve kürsüden “Ben sizleri seviyorum, hepinize saygılar sunuyorum" diyerek ayrıldı.

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışında konuşma sırasını Devlet Bakanı Nafiz Özak'a verdi. Bakan Özak, Şimşek'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la cep telefonu görüşmesi yapması nedeniyle konuşma sırasını aldığını söyledi. Özak, birisi Süper Lig'de diğeri de Süyer Lig'e yükselme konumundaki Gaziantep'in iki büyük takımıyla mücadele ettiğini, yeni yapılacak olan stadyumun da kente çok şey kazandıracağına inandığını dile getirdi.

120 FİRMA STAND AÇTI

Bu yıl kapılarını 7. kez açan Ortadoğu Altın ve Mücevherat Fuarı'nda birbirinden güzel elmas, altın ve diğer ziynet eşyaları sergilenirken, bunlar mankenler tarafından ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Fuarda en çok ilgiyi ise 1 kilo altından yapılan ve piyasa değeri 100 bin lira olan büstiyer gördü. Fuarın organizasyonunu yapan Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk, Ortadoğu Altın ve Mücevherat Fuarı'na olan ilginin her geçen yıl arttığını belirtti. Bu yıl aralarında Dubai, İran, Irak, Suriye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin yanısıra Türkiye'den 120 katılımcının stand açtığını belirten Öztürk, “Amacımız toptancı ve üretici firmalarımızı gerek yurt içi, gerekse Ortadoğu pazarı başta olmak üzere çeşitli bölgelerdeki alıcılarla bir araya getirmek. Fuarımızın gerek bölge, gerek ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com