Mehmetçiğe Arıcılık Kursu

Mehmetçiğe Arıcılık Kursu
Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı işbirliği ile askeri personele arı yetiştiriciliği kursu düzenlendi.

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı işbirliği ile askeri personele arı yetiştiriciliği kursu düzenlendi.
Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokol çerçevesinde Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında askeri personele düzenlenen arı yetiştiriciliği kursuna katılan kursiyerlerden 26 kişi sertifika almaya hak kazandı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M.Altuğ Atalay, düzenlenen kurs nedeniyle yaptığı açıklamada, arıcılığın toprağa bağımlı kalmadan yapılabilen, fazla sermaye gerektirmeyen ve kısa zamanda gelir getiren bir üretim dalı olduğunu kaydetti.
Arıcılığın teknik bilgi ve beceri gerektiren bir meslek olduğunu ifade eden Atalay, katılımcılara teknik anlamda aracılığın öğretildiğini, düzenlenen kursun istihdamı artırmak, ekonomik gelir sağlamak ve hobi amaçlı uğraşı dalı olarak tercih edilebileceğini sözlerine ekledi.
Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen arı yetiştiriciliği kursu; Çey Şube Müdürü Mustafa Kurt'un idari yönetim ve öğreticiliğinde, Zıraat Mühendisi Muharrem Öztürk, Veteriner hekim İbrahim Etem Çırak, Teknikerler Fatma Ateş ve Tahsin Aydemir tarafından 40 saati teorik 40 saat pratik olmak üzere toplam 80 saat olarak verildi.
Kursta ana arı ve önemi, arılarda ilkbahar, sonbahar bakımı, arı ürünlerinden bal, polen, arısütü propolis, bal mumu, oğul gibi ürünlerin alınması ve muhafazası kovanların kışa hazırlanması, hastalık ve zararlılarla mücadele konularında kursiyerlere bilgiler verildi.
Yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak yapılan arı yetiştiriciliği kursu sınavında 26 kursiyer başarılı olarak arı yetiştiriciliği sertifikası almaya hak kazandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com