Mehmetçik beton zeminde yatıyor

Mehmetçik beton zeminde yatıyor
CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Asker Kabul Toplama Merkezleri'nin durumunun düzeltilmesi ve askerlerin hak ettikleri koşullarda bu merkezlerde kalması açısından sorunların tespiti ve çözümlenmesi için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi

CHP'li Düzgün ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde, Asker Kabul Toplama Merkezleri'nin durumuna dikkat çekilerek Meclis'te konuya ilişkin bir komisyon kurulması talep edildi.

Önergenin gerekçesinde 18 Eylül 2012'de Bingöl'de izinlerinden dönen askerlere düzenlenen saldırıyla gündeme gelen Asker Kabul Toplama Merkezleri'nin askerlerin asıl birliklerine nakledilmeden önce bekletildikleri askeri alanlar olduğu belirtilerek, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde birliklerine teslim olacak veya birliklerinden ayrılan askerlerin geçici olarak bu alanlarda bir araya getirilip daha sonra toplu olarak nakledildiği kaydedildi.

-"MEHMETÇİKLERİMİZ BETON ZEMİNDE YATMAKTA"-

Son zamanlarda Kabul Toplama Merkezlerinde çekilen görüntülerin içler acısı durumunun medyada ve sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldığı ve toplum vicdanını son derece rahatsız ettiğine işaret edilen gerekçede şöyle denildi:

"Ortaya çıkan görüntülerde, Mehmetçiklerimiz beton zeminde yatmakta, bulundukları alandaki salonun ortasında çöp yığınları bulunmakta, askerlerimiz çantalarının üzerinde bu korkunç koşullarda kış mevsimi de dahil olmak üzere 2 ila 10 güne varan sürelerde kalmaktadırlar. Yine medyada geniş yer bulan Van ilimizde ki Kabul Toplama Merkezinde 12 gün boyunca yerlerde yatan ve birçoğunda hastalık baş gösteren askerlerimiz bütün bunların yanı sıra duş ve yemek imkanlarından da yoksun kalmışlardır. Bu görüntüler mülteci kampından değil canını vatanımıza emanet eden askerlerimizin kaldığı kabul toplama merkezleridir kaldı ki ülkemizde bulunan mülteci kamplarının durumu da gayet iyidir.

Asker Kabul Toplama Merkezlerinin durumunun biran önce düzeltilmesi ve askerlerimizin hak ettikleri koşullarda bu merkezlerde kalması açısından sorunların tespiti ve çözümlenmesi için Anayasamızın 98. maddesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını saygılarımızla arz ederiz."
 (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com