Mehter takımı Pakistan'da

Mehter takımı Pakistanda
Mehter takımının Pakistan günü dolayısıyla verdiği konserler ilgiyle izlendi

  İSLAMABAD (AA) - İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığına bağlı mehter takımı Pakistan günü dolayısıyla başkent İslamabad'da konserler verdi.

 İlk olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki kutlamalar çerçevesinde yapılan törenlerde yabancı tek konuk bando takımı olarak yerini alan mehter takımı daha sonra Türkiye'nin İslambad Büyükelçiliği'nde marşlarını seslendirdi. Birçok yabancı misyon şefinin hazır bulunduğu konserde, mehter takımının seslendirdiği "Cive Pakistan-Çok Yaşa Pakistan" marşı dinleyenlerden büyük alkış aldı. 

Özellikle konseri izlemeye gelen Pakistanlıların isteği üzerine mehteran Cive Pakistan marşını 3 kez okudu. 

Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pakistan günü dolayısıyla ülkeye gelen mehter takımının önce Lahor'da asker yakınları ve halka daha sonra da başkent İslamabad'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ve son olarak da büyükelçilik binasında konser verdiğini söyledi.

İki kardeş ülke Pakistan ve Türkiye'nin ilişkilerinin her alanda ileriye taşınması için çaba harcadıklarını belirten Büyükelçi Girgin, mehter takımının konserinin kültürel yakınlaşma adına güzel bir örnek olduğunu ifade etti.

Pakistan Din İşleri Bakanı Serdar Muhammed Yusuf ise Türkiye ile Pakistan arasındaki bağların geçmişinin sağlam temellere dayandığını ve günümüzde de ilişkilerin üst seviyede olduğunu söyledi. Mehter takımının seslendirdiği Cive Pakistan marşını büyük bir keyif ile dinlendiğini ifade eden Yusuf gösteriden çok etkilendiğini kaydetti.

Öte yandan Pakistan Günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin tarafından birçok ordu mensubu ile yerli ve yabancı siyasetçiye çeşitli üstün hizmet madalyaları tevcih edildi. Bu ödüllerden biri olan Pakistan Hilal-i Madalyası'na layık görülen Türkiye'nin bir önceki İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan da iki ülke arasındaki güçlü bağların her geçen daha da ileri gittiğini belirtti. Hızlan, 4 yıl kaldığı Pakistan'da yapmış olduğu çalışmaların madalya ile taçlandırılmasının mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

-Pakistan Günü-

Pakistan'ın bağımsız bir Müslüman devlet olmasının gerekliliğinin ilan edildiği Lahor Deklarasyonu'nun ve 23 Mart 1956'da ilan edilen İslam devletinin yıl dönümleri nedeniyle ülke çapında anma ve kutlama törenleri düzenlendi. Ülkenin kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın Karaçi kentindeki mozolesine Sind eyaleti yetkililerince çelenk konulurken başkent İslamabad'da ise Pakistan Hava Kuvvetlerine ait jet ve helikopterler D Meydanı karşısındaki Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden geçiş yaptı. 

Ülkedeki etkin cemaat yapılarından olan ve Taliban çizgisine yakınlığı ile bilinen Cemaat-ul Dava taraftarları ise basın kulübü önünce miting düzenledi. Mitingde sıkı sık Hindistan ve ABD karşıtı sloganlar atıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com