Meksika'da 'Alien' bulundu

Meksika'da 'Alien' bulundu
Meksika'nın bir köyündeki mezarda bulunan kalıntılar bilim insanlarını dehşete düşürdü.

Bulunan insan kafataslarının bazılarının odun sıkıştırılarak deforme edildiği ortaya çıktı. Kafatasları Ridley Scott'un 1979 yapımı Alien filmindeki yaratığa benzemesi dikkat çekti.

Meksika'nın Onavas köyünde eski çağlara ait bulunan iskeletler bilim insanalrını dehşete düşürdü. Alien filmindeki yaratığın kafatasına benzer kafatası bulan arkeologlar Orta Amerika'da uygulanan bir ritüeli hatırlattı. Buna göre bu dönemde yaşayan insanların çocuklarının kafataslarını yeniden biçimlendirmek için çeşitli metotlar uygulanıyordu. Bunlardan en bilineni, iki odun arasında sıkıştırmaktı. Bu ritüelin uygulanması sonucu birçok çocuğun daha ergenlik yaşına gelmeden öldüğü biliniyor.

Yaklaşık 1000 yıllık olduğu sanılan bu 13 iskelette bulunan inanılmaz deformasyonlar arkeologları da dehşete düşürdü. Kafatasları uzatılmış, büyütülmüş ve deforme edilmişti.

Arkeologlara göre bu deformasyonun amacı bir sosyal grubu diğer sosyal gruptan ayırt etmekti. Keşfi yapan Arizona Üniversitesi araştırmacısı Garcia Moreno, "Bu eski çağlarda bir ritüeldi. Ergenliğe giren çocukların kafatasları istenilen biçime getirilirdi" diye konuştu. Bulunan 25 iskeletin 13'ünde bu deformasyon mevcuttu. Bazı iskeletlerde süs eşyası, küpe gibi takılar da bulundu. Bilim insanları kafası deforme edilen insanların hangi sosyal gruptan olduğunu şu aşamada tespit edemiklerini vurguladı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com