Meksika'da Popocatepetl yanardağı için alarm seviyesi 5'e yükseltildi

Meksika'da Popocatepetl yanardağı için alarm seviyesi 5'e yükseltildi
Meksika'da Popocatepetl yanardağında faaliyetin artması üzerine alarm seviyesinin 5'e yükseltiği bildirildi.

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi'nden yapılan açıklamada, başkent Meksiko'nun güneydoğusunda yer alan 5450 metre yüksekliğindeki volkanın kraterinde lav kubbesinin büyüdüğü belirtilerek, yanardağın ayrıca yakın zamanda kor haline gelmiş taş parçaları püskürttüğü kaydedildi.

Açıklamada, volkanda artan yoğunlukta ciddi patlamalar olabileceği, kızgın taşların uzak mesafelere savrulabileceği, büyük miktarda kül sağanağı olabileceği, yanardağdan lav akmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

Merkez, bölgenin ziyaretçilere kapatıldığını, insanlardan yanardağ kraterinden en az 12 kilometre uzakta kalmalarının istendiğini bildirdi.

Merkez ayrıca yanardağ yakınlarındaki insanlardan zayıf çatılardaki külleri temizlemelerini ve külleri solumamak için ağızlarını kapatmalarını talep etti.

"El Popo" olarak da bilinen Popocatepetl için verilen alarm seviyesi sarı aşama olarak adlandırılıyor. Gelecekteki aşama olan kırmızı ise bölgeden tahliyelerin başlayacağı anlamına geliyor.

El Popo'da son 1200 yıldaki en şiddetli patlama 18 Aralık 2000'de meydana gelmiş, dağın tabanında yaşayan binlerce kişi bölgeyi terk etmişti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com