'Melede Ateşi' yakıldı!

'Melede Ateşi' yakıldı!
SİİRT - Siirt Belediyesi tarafından düzenlenen törenle, Ramazan'ın gelişi vesilesiyle Kızlartepesi Parkı itfaiye hizmet binası bahçesinde, Belediye Başkan Vekili Bayram Kaçar tarafından Melede ateşi yakıldı...

Başkan Vekili Kaçar, Melede ateşinin yaklaşık bin yıllık bir geçmişi olduğunu ve Ramazan'ın müjdecisi olarak yakıldığını belirtti. Kaçar, “Melede ateşi, çevre köy ve yerleşim birimlerine Ramazan'ın geldiğini müjdelemek, duyulan sevinci dile getirmek için yakılırdı.” dedi. Ardından, törene katılanlar ateşin üzerinden atlanıldı. Törene, belediye meclis üyeleri ve yöneticileri katıldı.
Siirt il merkezinin bir geleneği olan Melede ateşi, Ramazan ayı arifesinde akşam ezanına yakın bir saatte her mahallede meydanda yakılırdı. Melede ateşinin yakılması için her mahallede hazırlıklar günler öncesinden başlardı. Mahallenin çocukları, maniler eşliğinde ev ev dolaşır ve çalı çırpı toplanırdı. Güvenilir bir yerde özenle saklanan bu çalı çırpılar arife günü mahalle meydanına getirilir ve kule şeklinde dizilir ve ateşlenirdi. Mahalleler arasında ateşin daha çok yükseklere ulaşması hususunda tatlı bir rekabet olurdu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com