Melih Gökçek adaylıktan çekilecek mi?

Melih Gökçek adaylıktan çekilecek mi?
Melih Gökçek, Ankara'da mitingler yaparak fotoğraflarını sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşıyor. Bu fotoğrafların içerisinde, üzerinde oynandığı bariz bir şekilde fark edilen bir tanesi Twitter'da gündeme bomba gibi düştü.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın çeşitli semtlerinde ve ilçelerinde mitingler yaparak fotoğraflarını sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşıyor. Bu fotoğrafların içerisinde, üzerinde oynandığı bariz bir şekilde fark edilen bir tanesi Twitter'da gündeme bomba gibi düştü.

15 Şubat Cumartesi günü yayınlanan ve Bağlum'da çekildiği belirtilen fotoğrafta meydandaki kalabalığın birçok yerde tekrarlandığı açıkça belli oluyor. Bu nedenle yayınlanır yayınlanmaz Gökçek'in takipçilerinin büyük bölümü fotoğrafta photoshop programı ile çoğaltma yapıldığını yazdı. Gelen tepkiler üzerine Gökçek her zamanki üslubuyla üste çıkmayı denedi. Fotoğrafın cep telefonuyla panoramik olarak çekildiğini, bu nedenle görüntüde üst üste binmeler olduğunu öne süren Gökçek, fotoğrafta çoğaltma yapıldığının ispatlanması durumunda adaylıktan çekileceğini öne sürdü.


Gökçek'in Twitter'da paylaştığı foto

Sarı çerçeve içindeki kısımlar Photosop ile çoğaltma yapılmış görüntüler

Gökçek'in savunmasında sözünü ettiği üzere panoramik çekilen fotoğraflarda üst üste binmeler olabildiği bilinen bir gerçek. Ancak panoramik fotoğraf çeken cep telefonu ya da fotoğraf makinelerinin hiçbiri görüntüyü lokal olarak çoğaltmıyor. Fotoğrafta yaptığımız incelemede görüldüğü üzere paylaşılan görselin birçok yerinde lokal olarak çoğaltma yapılmış durumda. Sarı renkle işaretlediğimiz alanların çoğaltıldığı belliyken bu alanların üstlerinde yer alan kısımlara baktığınızda herhangi bir çoğaltma ya da üst üste binme olmadığı açıkça görülebiliyor. Örneğin fotoğrafın ortasında kalabalık ve arka plandaki binalar çoğaltılmışken en üstte yer alan bayraklar birbirinden farklı. Benzer şekilde fotoğrafın sol tarafında bayraklar yarıda kesilip insanların yerleştirildiği kısmın üst tarafında yer alan binada herhangi bir olağandışılık göze çarpmıyor.

Gökçek'in iddia ettiği gibi panoramik fotoğrafların birleştirilmesi sırasında ortaya çıkan bir durumda ise fotoğrafın üst kısımlarında da alt kısımlarında olduğu gibi üst üste binmeler olması gerekirdi. Yani dikey bir çizgi halinde fotoğrafta birleşme yerinin belli olması gerekirdi. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla ya Melih Gökçek'in cep telefonu görüntüleri çoğaltıyor ya da Gökçek halka yalan söylüyor.

(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com