Melih Gökçek'e Hazine kıyağı!

Melih Gökçek'e Hazine kıyağı!
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iki büyük kuruluşun 522 milyon lirayı aşkın borcunun Bakanlar Kurulu kararıyla silindiği ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in talebiyle belediyeye bağlı Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ile Elektrik Gaz Otobüs (EGO) İşletmesi’nin 522 milyon 823 bin liralık borcunun Hazine Müsteşarlığı tarafından geçtiğimiz yıl silindiği ortaya çıktı.
 
Gazeteciler.com'un haberine göre, yolsuzluk haberiyle gündemden düşmeyen Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borçları Hazine ve belediyenin üyelerinin oluşturduğu komisyonda ele alındı.
 
Burada ASKİ’nin aslı 72 milyon lira olan ve uzun yıllardır işleyen faizi ile birlikte 340 milyon 425 bin lirayı bulan borcunun 165 milyon 390 bin lirası silindi. Yine aynı komisyon, EGO’nun aslı 111 milyon lira olan ve faizleriyle birlikte 710 milyon 927 bin liraya ulaşan borcunun da 357 milyon 432 bin lirasını sildi.
 
Uzun yıllardır büyük borçlar sebebiyle yol alamaz hale gelen belediyeler için 2001 krizinden sonra yeni düzenleme yapıldı. 2002’de çıkarılan Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası ile belediyelere borçlarını gecikme faizlerinin bir bölümünün silinerek yeniden yapılandırma olanağı tanınırken bu uygulamadan yararlanarak pek çok belediye Hazine’ye olan borçlarını kapattı.
 
Ancak adı pek çok yolsuzluk ihalesine karışan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek belediyeye bağlı Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ile Elektrik Gaz Otobüs (EGO) İşletmesi’nin borçlarını yeniden yapılandırarak kapatmak için Hazine’ye başvurmadı. Gökçek, tam dokuz yıl borcu kapatmazken, Hükümet’in 2011 yılında çıkardığı 6111 sayılı kanun belediye borçlarının Hazine veya İller Bankası’ndan alınan paylarından kesilmesine olanak sağlayan düzenlemesinden yararlanmak için Hazine’ye başvurdu. Burada EGO ve ASKİ’nin taksitlendirilen ve faiz uygulaması da durdurulan borçlarının; bütçe ve hazine payları ile İller Bankası paylarından kesilerek ödenmesi kararlaştırılırken, Bakanlar Kurulu, kararı geçtiğimiz yıl 4 Nisan tarihinde onayladı. Böylece Hükümet, Gökçek’in toplam 522 milyon 823 bin lira borçtan kurtarmış oldu.
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Hazine’ye olan ve silinmiş hali ile 3,3 milyarı bulan borcu ise Gökçek tarafından “Benden önce alındı” iddiasıyla halen ödenmiyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com