Melih Gökçek'e Sayıştay kıyağı

Melih Gökçek'e Sayıştay kıyağı
4 ay boyunca belediyelerden borçları için kesinti yapılmayacak. Uygulamadan en çok Gökçek yararlanıyor.

AKP, Büyükşehir Belediyelerine yönelik, “borçları kadar gelirlerinden yapılacak kesinti oranını” Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için yüzde sıfır olarak belirledi. Karar sonrasında 4 ay boyunca Büyükşehir Belediyelerine ayrılan ödeneklerden borç kesintisi yapılmayacak.
Sayıştay, AKP hükümetinin seçim yardımlarını organize ettiği İl Özel İdarelerine ilişkin milyonlarca liralık usulsüzlük belirlemişti. Raporlara göre birçok ile gönderilen ödeneklerin amacı dışında kullanıldığı anlaşılmış, Sayıştay denetmenleri Gelir Vergisi ve KDV’nin verilmemesi, giderlerin muhasebe kayıtlarına kaydedilmemesi nedeniyle ödeneklerin nerelere, ne kadar harcandığına ilişkin kesin bilgiye ulaşamadığını resmi raporlara geçirmişti. Bir diğer Sayıştay incelemesinde ise Büyükşehir Belediyeleri, Belediye kurumları ve ilçe belediyelerine yönelik yapılan incelemeler sonucunda toplamda 1 milyar 227 milyon 430 bin liralık ödenmeyen vergi ve tahsilat eksiği anlaşılmıştı.
Gazeteci Mert Taşçılar'ın haberine göre, Sayıştay’ın tüm bu tespitlerine karşı hükümetten vergi affı niteliğinde yeni bir adım geldi. Önümüzdeki 4 ayı kapsayan dönem için “büyükşehir belediyeleri, il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşlarının borçlarına karşılık genel bütçe vergileri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yapılacak kesintilere ilişkin esaslarda değişiklik yapılmasına dair esaslar”a geçici madde eklendi.

EN ÇOK GÖKÇEK YARARLANACAK
Eklenen geçici maddeyle yapılan düzenleme sonucunda, belediyeler ve diğer kurumlar için “Bu esaslar uyarınca yapılacak kesinti oranları 2014 yılının Mayıs, Haziran, Temmuz, ve Ağustos aylarında genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylar için yüzde sıfır olarak uygulanır” hükmü getirildi. Böylelikle milyarlarca lira vergi borcu olan belediye ve diğer kurumlardan borçları oranınca ödeneklerinden kesilmesi gereken miktarlarda herhangi bir işleme gidilmeyecek.
Bu düzenlemeden, Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında milyonlarca lirayla en çok borcu bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi yararlanacak.
Öte yandan seçim öncesinde kabul edilen Bütünşehir Yasası’na göre de İl Özel İdareleri de lağvedilerek yetkileri ve sorumlulukları Büyükşehir Belediyeleri’nin denetimi altına sokulmuştu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com