Melis'ten 2 ay sonra iyi haber

Melisten 2 ay sonra iyi haber
Lösemi hastaları için simge haline gelen ve kemik iliği naklinin üstünden 2 ay geçen 8 yaşındaki Melis'in sağlık durumu iyiye gidiyor

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Lösemi hastaları için simge haline gelen ve kemik iliği naklinin üstünden 2 ay geçen 8 yaşındaki Melis'in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. 

Ege Üniversitesi (EÜ) Pediatrik Kemik İlik Ünitesi Sorumlusu ve Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Kansoy, AA muhabirine Melis Akbaş'ın tedavi süreci ve nakil bekleyen hasta çocuklara ilişkin bilgi verdi. 

Lösemi hastası Melis Akbaş'ın nakil sürecini tüm Türkiye'nin izlediğini anımsatan Savaş Kansoy, kemik iliği kök hücre bulma konusunda önce zorluk yaşandığını, ancak asıl önemli verdikleri konunun "başarılı sonuç" olduğunu belirtti.

Akraba dışı donörlerin tarandığını, uyumlu bazı donörlerde sorun yaşandığını ifade eden Kansoy, şöyle devam etti:

"Neticede yurt dışından ürün geldi. Çok iyi bir hazırlık döneminden sonra gelen ürün başarıyla nakledildi ve beklenen sürede Melis'in kemik iliği tuttu. Nakilden sonra herhangi bir reaksiyon olmadı. Normal kontrolü sürdürüyoruz. Melis Akbaş, sorunsuz olarak yaşamına devam ediyor ve şu andaki işaretler oldukça iyi." 

Kansoy, kemik iliği kök hücre transplantasyonunu 20 Aralık'ta yaptıklarını ve 17 Ocak'ta hastayı sorunsuz şekilde taburcu ettiklerini anımsattı. 

 

- 250 hastanın taraması sürüyor

Melis ve Berk ile ilgili haberlerin Ege Üniversitesi'ndeki çalışmaları yeniden gündeme taşıdığını da kaydeden Savaş Kansoy, şu anda aile içi vericisi olmayan ve radikal tedavi yöntemi olarak "kemik iliği kök hücre nakli" belirlenen 250 hasta çocuk için akraba dışı tarama yaptıklarını dile getirdi. 

EÜ Pediatrik Kemik İlik Ünitesi olarak yılda 50'den fazla nakil yaptıklarını da dile getiren Kansoy, "Akraba dışı verici bulunması, taramaların yapılması ve getirilmesi mesai gerektiren bir işlem. Buna rağmen nakilleri gerçekleştiriyoruz. 2013 yılında 30 akraba dışı ve 25'e yakın kardeş vericiden nakil yaptık ve sonuçlar oldukça yüz güldürücü" diye konuştu. 

Transplantasyonun ardından tedavi sürecinin sürdüğünü, hastanın ancak 9-12 ay sonra hastalıktan korunur hale geldiğini dile getiren Savaş Kansoy, nakilden bir süre sonra çocukların "yeni doğmuş bebek" gibi aşı programına alındığını dile getirdi. 

Türkiye'de şu anda 700-750 çocuk için aktif akraba dışı verici taraması yapıldığını, uygun donör bulunmaması durumunda "kısmi uyumsuz vericiden nakil" anlamına gelen haploidentik transplantasyon yoluna gittiklerini anlatan Savaş Kansoy, gelecek yıllarda haploidentik transplantasyon sayısını yükselteceklerini ve daha çok çocuğu sağlığına kavuşturmak için çalışacaklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com