Melki mantarı, pazarlara hareket getirdi

Melki mantarı, pazarlara hareket getirdi
Özellikle Anadolu'nun kuzeybatısında sonbaharda doğadan toplanıp pazarlarda satışa sunulan ve ''melki'', ''kanlıca'', ''espit'' diye adlandırılan mantar türünün bilinçli tüketilmediği takdirde zehirlenmelere neden olabileceği bildirildi.

Özellikle Anadolu'nun kuzeybatısında sonbaharda doğadan toplanıp pazarlarda satışa sunulan ve ''melki'', ''kanlıca'', ''espit'' diye adlandırılan mantar türünün bilinçli tüketilmediği takdirde zehirlenmelere neden olabileceği bildirildi.
KÜTAHYA- Kütahya, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği melki, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde de bolca tüketiliyor. Biçim ve renk özellikleriyle diğer mantar türlerinden kolaylıkla ayırt edilebildiği belirtilen melki, sonbahar yağmurlarıyla çam ve meşe ormanlarında toprağın yüzeyine çıkıyor. Tavşanlı İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Kemal Gülmez, vatandaşlara hiçbir mantar türünün tüketilmemesini önerdiklerini söyledi.
Mantarların zehirlenmelere yol açabileceğine dikkati çeken Dr. Gülmez, ''Bölgede çok yoğun ilgi gören melki de bir mantar türüdür. Mantarların tüketilmesi zehirlenmelere neden olacağı yönüyle risklidir. Bu yüzden tüketilmemesini öneriyoruz ve bu konuda halkımıza uyarılarda bulunuyoruz'' dedi.
Tavşanlı İlçe Tarım Müdürü Ahmet Temel de bölgede yaygın olarak tüketilen melkinin özellikle orman köylülerinin mevsimlik gelir kaynağı olduğunu söyledi.
Temel, bazı mantarların zehirlenmelere yol açıp ölümcül vakalara neden olabileceği uyarısında bulunarak, ''Vatandaşlar pazardan melki satın alırken arasına başka mantar türlerinin karışıp karışmadığını mutlaka kontrol etmeli'' dedi.
Uzmanların mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulunduğunu anımsatan Temel, halk arasında çok sevilen mantar türünün piyasayı canlandırdığını kaydetti.

-''FAKİRİN ETİ''-
Tavşanlı'da yaşayan çiftçi Halil Oral da uzun yıllardan beri sonbahar aylarında sofrasından eksik etmediği melkinin ete benzeyen tadıyla bölgede çok sevildiğini bildirdi.
Ormanlık araziden topladığı melkinin bir bölümünü ailesiyle tükettiğini, kalanını pazarda satarak ek gelir sağladığını anlatan Oral, ''Bu mantar türünü çok iyi tanıyoruz. Kesinlikle diğer türlerle karışması mümkün değil. Melkiden hiç zehirlenen olduğunu duymadım. Bu yönüyle herkes rahatça tüketiyor ve çok talep buluyor'' diye konuştu.
Pazarda melki satan Hasan Hüseyin Kutlu, kilosunu 5 liradan piyasaya sunduğu melkinin tadının kuzu etiyle eş değerde olduğunu anlattı. Melkinin insan sağlığına zararı bulunmadığını dile getiren Kutlu, bu mantarın ailesi için önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirtti.
Hüseyin Teke ise pazarda melki satıp ek gelir sağladığına işaret ederek, ''fakirin eti'' olarak nitelendiren bu mantar türünü ormanlık arazide çam ağaçlarının yere düşen iğneli yapraklarının altından topladığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com