''Mem-ü Zin Destanı'' yeniden basılacak

''Mem-ü Zin Destanı'' yeniden basılacak
Bakan Günay, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Ağrı'da, Vali Ali Yerlikaya'yı makamında ziyaretinde bulunarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Ahmet Hani'nin, ''Mem-ü Zin Destanı''nı orijinaline uygun olarak, geçen yıl Arkeoloji Kütüphanesinden alınan bir eserle, yeni bir basım yaptıklarını söyledi. Eserin hem Latin alfabesi hem Türkçe hem de Kürtçe olarak hazırlandığını belirten Günay, bölgede Türkçe'nin bütün edebi eserlerine nasıl sahip çıkılıyorsa, Kürtçe'nin de aynı kaynaklarına sahip çıkıp, onları da yaşatma arzusu içinde olduklarını vurguladı. ''Mem-ü Zin Destanı''nın bir başlangıç olduğunu ve yeni eserlerin yapılması için de çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Günay, şunları kaydetti: ''Büyük tarihçedeki en büyük seslerinden birisi Mem-ü Zin Destanı'dır. Son yıllarda sivil bazı girişimler tarafından bazen özü de biraz tahrif edilerek veya baskı kalitesi çok gözetilmeden üretilmiş ve piyasaya sürülmüştü. Ve bununla ilgili geçmiş yıllarda çeşitli serüvenler, tutuklamalar, sorgulamalar yaşanmıştı. Türkiye'de demokrasi çok daha iyi bir yere geldi. Biz Türkiye'de mutluluk içinde, gönüllü yurttaşlık temelinde Türkiye'nin bütün kültürlerinden, bütün değerlerinden, renklerini, dillerini ve inançlarını yaşatmaya çalışıyoruz. Onun için Mem-ü Zin bir başlangıç oldu. 'Arkasından ne yapabiliriz' dedik, 'Fakiyi Teyran' dediler bize. Fakiyi Teyran, Yunus Emre gibi iyilik ve güzellik simgesi bir ses, onunla ilgili geçen yıl bir sempozyumu yapıldı Van'da. Fakiyi Teyran basımı yapabileceğimiz bir baskı, yayımlanmış bir eser bulamadık, şu an onu araştırıyoruz. Molla Ahmed-i Cizre'nin divanı var, onu dediler. O da son derece Mem-ü Zin kadar önemli. Şimdi bakanlığımız onun üzerine çalışıyor. Basım yapabileceğimiz bir örnek bulduğumuz da onun da basımını yapacağız.


İshak Paşa Sarayı'nın restorasyonu
İshak Paşa Sarayı'nın restorasyonun ise 2012 yılında tamamlanacağına değinen Günay, şöyle dedi: ''Ağrı'da yarım kalan bir kültür merkezi inşaatı işimiz var. 90'lı yıllarda planlanan kültür merkezini belki başka bir kamu kurumuna devrederek, önceki yıllarda özel idare ile başlatılan projenin 2012 yılına tamamlanmasını sağlayacağız. Çünkü Ağrı, eski bir yerleşim merkezi olmasına ve bölgenin kültür kökleri bakımından önemli merkezlerden olmasına rağmen, sonraki yıllarda sosyal donanım ve sosyal altyapı açısından oldukça geri kalmış. Onun için ben kültür merkezinin hızla tamamlanmasını Ağrı'ya sanat ve kültür kurumlarının daha sık gelmesi açısından önemli bir altyapı yatırımı olarak görüyorum. Onun üzerine daha çok çalışacağız. Bugün bu bölgeye yapacağımız gezi, yarın da Van da devam edecek. Yatırım İşletmeler Genel Müdürümüz Zeki Can, Kültür Varlıkları Genel Müdürümüz Murat Süslü ve bakanlık müşavirleriyle yani kalabalık bir heyetle geldik. Buradaki konuları teker teker tespit ediyoruz.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com