Meme kanserinde erken teşhis

Meme kanserinde erken teşhis
27 EKİM MEME KANSERİ HAFTASI NEDENİ İLE TÜRK ANNELER DERNEĞİ AFYONKARAHİSAR ŞUBESİ ÜYELERİNE KETEM TARAFINDAN MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ ANLATILDI

27 EKİM MEME KANSERİ HAFTASI NEDENİ İLE TÜRK ANNELER DERNEĞİ AFYONKARAHİSAR ŞUBESİ ÜYELERİNE KETEM TARAFINDAN MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ ANLATILDI
27 Ekim Meme Kanseri Haftası nedeni ile Türk Anneler Derneği Afyonkarahisar Şubesi üyelerine KETEM yöneticileri tarafından meme kanserinde erken teşhisin önemi anlatıldı.
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Tıbbi Teknolog Mehmet Özavcı, Türk Anneler Derneği üyelerine meme kanserinde erken teşhisin önemini anlattı. Kanser hastalıklarının dünyada ve Türkiye'de yüzde 22'lik oranda kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm nedeni olduğunu bildiren Özavcı, 2000'li yılların başında dünyada yılda 6 milyon insanın kansere yakalandığını, önümüzdeki 20 yıl içinde 12 milyon, 2030 yılında ise 24 milyon kişiye kanser teşhisi konulacağının öngörüldüğünü söyledi.
Tedavi edilebilir bir hastalık olan kanserin bu denli hızlı artış göstermesinin kanserle etkin mücadele edilmesini gerekli kıldığını anlatan Özavcı, “Bu bağlamda ülkemizde kanser mortalitesinin 2014 yılına kadar yüzde 10 azaltılması, 65 yaş kanser görülme oranının ise yüzde 15 azaltılması hedeflenmektedir. Ülkemizde halkın yüzde 80' i kanseri önemli sağlık sorunu olarak nitelendirirken ancak yüzde 2'si kanserin erken belirtilerini, önlenebilmeyi ve tarama yollarını bilmektedir' dedi.
Meme kanserinin akciğer kanserinden sonra ikinci ölümlü hastalık olduğunu ifade eden Tıbbı Teknolog Özavcı, sözlerine şöyle devam etti:
'Meme kanseri nedir diyecek olursak, Memedeki süt bezleri ve süt kanallarını döşeyen hücrelerin çeşitli nedenlerle genetik hasara uğrayarak anormal hücre şekline dönüşmesine denir. Kadınlarda birinci sıklıkta görülür. Kadın kanserlerinin yüzde 25-32'sini oluşturur. Akciğer kanserinden sonra ikinci sık ölüm nedenidir. Kansere bağlı ölümlerin yüzde 19'unu oluşturur. Meme kanseri risk faktörleri de ailede meme kanseri olması, sigara ve alkol kullanımı, dengesiz ve yetersiz beslenme, genç yaşta radyasyon ışınına maruz kalma ve gereksiz hormon kullanımıdır. Meme kanseri belirtileri, memede kitle, memede kendiliğinden olan akıntı, meme başında içe çekilme, meme derisinde gamzeleşme, kızarıklık ve iyileşmeyen yaralar ile ağrıdır. Meme kanserinde korunmada her ay düzenli olarak, kendi kendine meme muayenesi, düzenli sağlık kontrolleri, yeterli ve dengeli beslenme ve haftada en az üç kez düzenli egzersiz gerekmektedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com