Meme kanserinde ürküten artış

Meme kanserinde ürküten artış
ABD'de yapılan bir araştırmada 25 ile 39 yaş arası kadınlarda meme kanseri vakalarının 1976'dan 2009'a kadar iki kat arttığı ortaya çıktı.
ABD'de her yıl genç kadınlarda görülen meme kanseri vakalarının yüzde 2 arttığı belirtildi. Journal of the American Medical Association dergisinin son sayısında çıkan araştırmada çıkan sonuç onkolojistlerin 40 yaşından daha genç kadınlarda şüphelendikleri kanserin kemik, beyin ve akciğerde artış gösterdiğini de doğruladı. 
 
1976'da 25-39 yaş arası her 100 bin Amerikalı kadının yüzde 1.53'ünde ileri meme kanseri teşhisi konuluyordu. 2009'da bu oran iki katına, 2.9'a çıktı. Araştırmacılar aradaki farkın çok büyük olduğuna dikkat çekiyor.
 
City of Hope Kanser Merkezi'nden Dr. Benjamin Paz, "Şimdi geniş bir periyoda baktık. Bu çalışma artış olduğunu gözler önüne seriyor" dedi. Meme kanseri olan genç kadınların yaşlı kadınlara göre yaşama şansının daha az olduğu belirtildi. Uzmanlara göre bunun nedeni kanser gençlerde daha agresif oluyor.
 
ABD Gözetim, Epidemoloji ve Son Veriler'in (SEER) kayıtlarına göre artış siyah veya beyaz, kentli ya da kentli olmayan kadınlarda arasında dikkate değer biçimde yayılıyor. Kansere sebep olan nedenler ise aynı biçimde yayılıyor. Kendisine 27 yaşındayken kanser teşhisi konulan ve şimdi 40 yaşında Seattle Çocuk Hastanesi'nde kanser uzmanı olan Dr. Rebecca Johnson ve arkadaşları genç kadınlar arasında kanser vakalarının artmasını "kötü tahmin, rutin kontrol önerilerine uyulmaması, sağlık sigartasının olmaması ve potansiyel yaşam süresinin uzun olarak düşünülmesi" nedenlerine bağlıyor.
 
Kansere yol açan nedenleri ise uzmanlar, beslenme, egzersiz, obezite, erken adet görülmesi, doğum kontrol hapı kullanması, hamileliği ertelemesi ve diğer faktörler olarak sıralıyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com