Memecan'ı kutlayan da çıktı!

Memecan'ı kutlayan da çıktı!
Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan, Memecan'ın çok tartışılan karikatürünü takdir ederken, kendi kesimine de sitem etti.
Gezi eylemlerinden ölen gençleri çizdiği için bazı kesimlerin öfkesini üzerine çeken Salih Memecan'a, Zaman yazarı Ahmet Turan Alkan'dan destek geldi.
 
Alkan bugünkü köşesinde Memecan'ı direnişte hayatını yitiren gençleri ti'ye aldığı karikatüründen dolayı tebrik etti. Sol kesimin tepkilerine dikkat çeken Alkan, değişen koşulları "Artık sol cenahın da bir karikatürden, bir espriden ötürü incinebildiğini, öfkesini yenemeyip kutsal “sanat eleştirisi” çemberinin dışına taşabildiklerini gördük." sözleriyle anlatıyor. 
 
"İŞİNİZE GELMEDİ DİYE"
 
Memecan'ın karikatürünü neredeyse sanat eseri ilan edecek olan Alkan, karikatüre karşı ayaklananlara "Fikir hoşunuza gitmedi, işinize gelmedi diye Memecan’ı aforoza kalkışmanız biraz ayıp olmuyor mu? Oysa ki Gezici gençlerin esprilerine nasıl da bayılıyorduk; hatırladınız mı?" diye sordu.
 
Karşı kesimin ruh halini ve tepkisini nedense haksız bulan yazarın, övgüleri bununla da bitmedi.
 
(...)Salih Memecan’ı kutluyor ve destekliyorum; “bağzı”larının “İşte şimdi bittin oğlum sen!” yollu tarizlerini de pek çocukça buluyorum. Rakiplerini hep dövmeye alışmış birinin aldığı ilk yumrukta, “Ama senin hiç vurmaman gerekiyordu” diye oyunbozanlık etmesini hatırlatıyor. Alışmanız gerekiyor, mizah, nihai tahlilde iç organları tahrib eden bir dövüş sanatıdır."
 
ÇİZERİMİZ NİÇİN ÇIKMIYOR?
 
Yazar Alkan, kendi güruhuna da inceden sitem etti. Alkan, bugüne kadar istikbal vaadeden gençlere hep hukuk, kamu idaresi, ekonomi, tıp ve mühendislik okutanlara sitem eden yazar, sözlerini işte bu sözlerle tamamlıyor:
 
"İçlerinde “Mizacı mizaha mütemayil” birisi çıkmadı mı Allah aşkına? Şunca gazetenin içinde -Memecan hariç- “Bugün ne çizmiş bakayım?” diye kendini merak ettiren bir nükteperdâz çizerimiz niçin çıkmıyor? Acıttı değil mi; ee, mizah böyle bir şeydir dedik ya az önce!"

Alkan'ın yazısının devamını buradan okuyabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com