Memleketten uzakta ekmek mücadelesi

Memleketten uzakta ekmek mücadelesi
Şanlıurfa'nın köylerinden Kütahya'nın Altıntaş ilçesine gelen mevsimlik işçi aileler, memleketlerinden yaklaşık bin kilometre uzakta tarlalarda çalışıp geçimlerini sağlama mücadelesi veriyor.

Şanlıurfa'nın köylerinden Kütahya'nın Altıntaş ilçesine gelen mevsimlik işçi aileler, memleketlerinden yaklaşık bin kilometre uzakta tarlalarda çalışıp geçimlerini sağlama mücadelesi veriyor.
Güneydoğu Anadolu'dan yaklaşık 1500 mevsimlik işçi, her yıl olduğu gibi bu yıl da mayıs ayında Altıntaş'a geldi.
Buradaki pancar tarlalarında çapalama işlerinde çalışan işçiler, daha sonra nohut hasadı için Uşak'a gidecek. İşçiler, Uşak'ta nohut hasadı tamamlanınca yeniden Altıntaş'ta nohut tarlalarında çalışıp Şanlıurfa'ya dönecek.
-20 TL YEVMİYE İÇİN 14 SAAT TER DÖKÜYORLAR-
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden ailesiyle bin kilometre kat ederek geldiği Altıntaş ilçesi Alibey köyü yakınındaki tarlalarda çalışan işçilerden Yahya Gören, AA muhabirine, bir işçinin günlük kazancının 20 TL olduğunu söyledi.
Bu ücretin geçen yıl da aynı olduğunu belirten Gören, ''Buralarda iş alan kişiler, iş bulmalarına yardımcı oldukları ailelerden yüzde 10 kazanç elde ediyor'' dedi.
Altıntaş'a 9 yıldır geldiklerini ve ilçe halkıyla aile gibi bütünleştiklerini ifade eden Gören, şöyle konuştu:
''Çalışma şartlarımız çok zor. Günlük ortalama 20 liraya 14 saat çalışıyoruz. Bahar aylarında çapa yapıp güz döneminde ise nohut, mercimek topluyoruz. Pancar sökümünü de tamamlayıp memleketimize dönüyoruz. Nisan, mayıs aylarında geldiğimiz için çocuklarımız okullarını bitirmemiş oluyor. Bu nedenle de sınıfta kalıyorlar. Çocuklarımızı yatılı okula alsalar, onları orada bırakır geliriz. Memleketimizde hiçbir yakınımız kalmadığı için çocuklarımızı da mecburen çalışmaya gittiğimiz yerlere götürüyoruz.''
İki kişilik ailenin burada kaldığı beş ayda ancak bin lira biriktirebildiğini anlatan Gören, çadırlarda barındıklarını sözlerine ekledi.
 Tarlalarda çalışan çocuk işçiler de nisan, mayıs aylarında okullarını bırakarak gelmek zorunda kaldıklarını belirterek, ''Okumayı çok seviyoruz, ancak ailelerimizin maddi imkansızlıkları bizleri de çalışmaya zorluyor. Keşke okulumuzda olup eğitimimizi sürdürseydik'' dediler.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com