Memur Sen’den Gezi Parkı olaylarına değerlendirme

Memur Sen’den Gezi Parkı olaylarına değerlendirme
Memur Sen Eskişehir İl Başkanı İsmail Altınkaynak, Gezi Parkı olayları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sağduyulu olalım, provokatörlerin hesabını bozalım” diye konuştu.

Memur Sen Eskişehir İl Başkanı İsmail Altınkaynak, Gezi Parkı olayları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sağduyulu olalım, provokatörlerin hesabını bozalım” diye konuştu.

Altınkay, yaptığı yazılı açıklamada, demokratik eylemin amacından saptırılarak ülkedeki toplumsal huzurun bozulmasına neden olacak provokasyonlara dönüştürülmesini doğru bulmadıklarını belirtti. Her ne kadar eylemlerde tansiyon düşüyor olsa da bu eylemlerin devamı adına ortaokul ve lise öğrencilerini de kışkırtanların görüldüğünü ifade eden Başkanı İsmail Altınkaynak, “Çevreye duyarlı kişi ve grupların sivil itaatsizlik olarak görülebilecek eyleminin provokatörlerin devreye girmesiyle Türkiye’nin huzuruna kastedenlerin başrol oynadığı bir senaryoya dönüştürüldüğünü hep birlikte izliyoruz. Eskişehir’de ve diğer şehirlerde eylemler hak talebi olmaktan çıkıp doğrudan hak gaspına dönüşmüştür. Esnafların iş yerlerini tahrip, ambulansların önünün kesilmesi, medya araçlarının yakılması görüntülerini demokratik tepkiler içine almamız mümkün değildir. Bu görüntüler tam anlamıyla vandalizmdir. Provokatörlerin öncülük ettiği eylemlerde yaşananlar Yunus’un şehri Eskişehir’in sevginin, hoşgörünün şehri olma vasfına zarar vermektedir. Sevgi ve hoşgörünün şehri vasfımızı korumak hepimizin vazifesidir” diye konuştu.

Memur Sen Eskişehir İl Başkanı İsmail Altınkaynak, Eskişehir’de AVM yapımına karşı çıkanlara destek için yapıldığı iddia edilen eylemlerin şehrin en büyük AVM’si önünden başlatılmasının, faşizme karşı olduğunu iddia edenlerin dünyanın en büyük faşistlerden Mussolini’nin “Kara Gömlekliler” grubunu taklit ederek eylemlerinde siyah tişörtler giymelerinin,Türkiye genelinde ise işadamları lobisi TÜSİAD ile sosyalist dünya görüşündeki sendika ve partilerin birlikteliğinin de özel olarak incelenmeye değer konular olduğunu belirtti.

Küresel nitelikteki sorunlara ve bulunduğu bölgedeki çatışmalara çözüm üreten Türkiye’nin, devletiyle ve milletiyle kendi sorunlarına ve çekişmelerine diyalog ile çözüm üretecek kapasiteye fazlasıyla sahip olduğunu ifade eden Altınkaynak, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:

"EYLEMLERİ SONA ERDİRECEK TAVIR VE DİL BENİMSENMELİ"
“Bu çerçevede hükümet, güvenlik ve özgürlük dengesini bozmadan eylemlerin sona ermesini sağlayacak tavrı ve dili benimsemelidir. Muhalefet partileri ve Meclis dışındaki siyasi partiler, ortaya konulmaya çalışılan kaos çabasını kendilerine oy devşirme süreci olarak görmemeli, demokrasilerde yönetimin ancak seçimle el değiştireceği gerçeğini benimsemeli ve bunu seslendirmelidir. Eyleme katılanlara verdikleri desteğin, katılmayan büyük halk kitlesinin hukukunu ve haklarını çiğneyen bir süreci desteklemek olduğunu da unutmamalıdır. Şunu biliyoruz ki, milletimiz, büyük Türkiye hayalini farklı siyasi diller içinde seslendirmeye ve diyalog içinde olmaya devam edecek aklıselimi hakim kılacaktır. Provokasyon çabaları da huzuru bozma girişimleri de bu ferasetin karşısında yenilmeye mahkum olacaktır. Yaşananlar, sadece marjinal iç dinamiklerin tepkisi olarak görülmemeli, bunun, Türkiye’nin bölgesel lider, küresel aktör olma iradesini akamete uğratmak isteyen dış kaynaklarla da ilişkili olabileceği gerçeği gözden kaçırılmamalıdır.”

Altınkaynak, Memur Sen olarak eylemlerin ana dinamiği haline getirilmeye çalışılan öğrencilerin marjinal grupların ve provokatörlerin tuzağına düşürülmesinin engellenmesi için ailelere, eğitim çalışanlarına büyük görev düştüğünü hatırlatarak, “Milletimizin sağduyusunun provokatörlerin hesaplarını bozacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com