Memur zammında uzlaşma yok

Memur zammında uzlaşma yok
Memur zammında hükümetle konfederasyonlar uzlaşamadı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamu işveren heyetinin 2012 için yüzde 3,5 + 4 önerdiğini, 2013 yılı için yeni bir öneride bulunmadığını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik i

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Kamu İşveren Heyeti'nin getirdiği yeni teklif 2012 için 3,5 4, 2013 için bir yenilik yok, ek ödeme yok, eş yardımında artış yok, taban aylığa zam yok, 4-C'liye yüzdelik zam yok, emekliye zam yok, toplu sözleşme ikramiyesine zam yok, yok, yok, yok" dedi.

Memurlar ile Hükümet arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde verilen arada açıklama yapan Gündoğdu, görüşmelere "uzun bir süre" ara verdiklerini söyledi.

Gündoğdu, "Kamu İşveren Heyeti'nin getirdiği yeni teklif 2012 için 3,5 4, 2013 için bir yenilik yok, ek ödeme yok, eş yardımında artış yok, taban aylığa zam yok, 4-C'liye yüzdelik zam yok, emekliye zam yok, toplu sözleşme ikramiyesine zam yok, yok, yok, yok. 'Bunu daha fazla uzatmanın bir anlamı yok' dedik" diye konuştu.

"Yeni teklif bekliyoruz"

Kamu İşveren Heyeti'nin, diyalogda, centilmenlikte sorunu olmadığını ama cömertlik sorununun bulunduğunu öne süren Gündoğdu, "Saat 24.00'e kadar telefonlarımız açık. Konfederasyonda yeni müzakere edilebilir tekliflerini bekliyoruz. Telefonumuz açık, Kamu İşveren Heyeti, kasanın kapısını açarsa, telefonumuzla bize ulaşabilir. 24.00'e kadar yeni teklifi olursa bekliyoruz" dedi.

Toplu sözleşmenin sabah 08.30'a kadar imzalanabileceğine işaret eden Gündoğdu, istediklerinin olmaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na müracaat edeceklerini söyledi.

Gündoğdu, bazı televizyon kanallarında "zam teklifinin sendikalar tarafından revize edildiğine" ilişkin haberler çıktığına da değinerek, şunları söyledi: "Revize filan yok, revize edecek, revize etmemizi gerektirecek henüz ciddi bir teklif gelmedi. Telefonumuz açık. Kamu İşveren Heyeti kasanın kapısını açarsa telefonumuzdan bize ulaşabilir. 24.00'e kadar bu yeni teklifi, olursa bekliyoruz. Sabah saat 08.00-08.30'a kadar da hukuken yapılabilirliğini hukukçular söylüyor. İkinci bir ek süre de o saate kadar var.

Sabah 08.30'dan sonrası yok. 08.30'da da istediğimiz olmazsa daha önce Başkanlar Kurulu'nda belirlediğimiz eylem türlerini son gelinen noktayla yeniden gözden geçirerek, önce Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na müracaat, oradan da belli bir noktada ilerleme, bir sonuç almaya gayret etme...

29 Mayıs'tan sonra da artık bunun elbette olumsuz bir faturası olacak. İçeride Kamu İşveren Heyeti'ne söylediğim 'şunu verirsek şu kadar maliyeti olur' diyenler, verdiklerinde bunun ülkeye katacağı katma değeri göremediler. Vermeyince bunun olumsuz faturası kaç milyar TL edecek, bunu da hiç hesaplamadılar, hesaplayamadılar."

Heyetiyle birlikte konfederasyon merkezine geçtiklerini belirten Gündoğdu, genel toplu sözleşme boyutuyla imza atma imkan ve ihtimalinin hiç olmadığını ifade etti.

Hakemler Kurulu'na gidecek misiniz?

"Yeni teklif gelmezse yarın Hakemler Kurulu'na gidecek misiniz" sorusu üzerine Gündoğdu, "Yeni teklif gelmezse yarın ya da öbür gün, onun hukuk tekniğiyle kamu görevlilerine müracaat şekline getirmemiz lazım. Yasal süresi 3 gün. Salı, çarşamba, perşembe saat 17.00'ye kadar götürmemiz lazım" yanıtını verdi.

"Eğer uzlaşma olmazsa 29 Mayıs'tan sonra eylem yapabilir misiniz" sorusunu yanıtlayan Gündoğdu, "Yarın sabah 08.00'e kadar ortamı değerlendirelim, görelim. Başkanlar Kurulu ile pazartesi günü 7 saatlik toplantı yaptık. Hem 29 Mayıs'a kadar hem de 29 Mayıs'tan sonrasına ilişkin sistemimizi biliyorsunuz, kararlarımızı önceden alıp hazır tutmak. Görüşmeye göre, devreye sokmak. Eyleme ilişkin planlarımızı ilk önce sizle paylaşırız. Eylem yapacağımızı, tepkisiz kalmayacağımızı bunun içinde, her tür eylem çeşitliliğinin olacağının buradan altını çizerek ifade ediyorum" dedi.

"Eylem içinde iş bırakma olacak mı" sorusu üzerine de Gündoğdu, "Kamu-Sen, KESK, saygın iki konfederasyonumuz, yasa gereği onlar tekliflerini masaya taşıdılar. Birlikte hareket edebilirler. Ama bizim böyle bir birlikteliğe ihtiyacımız yok. Hem üye sayısı itibarıyla hem de bakış itibarıyla hem de olayları tanımlama ve yaklaşma boyutuyla... 1 Mayıs gibi hepimizi ilgilendiren bir konuda bile 3 ayrı miting yapmak durumunda kalmışsak burada da farklılıklar ya da birleşmeler olabilir. Ama bizim gündemimizde böyle bir tasarı söz konusu değil" diye konuştu.

Gündoğdu, daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan görüşme talebinde bulunacağına ilişkin açıklama yaptığının hatırlatılması üzerine, "Bu konuyla ilgili girişimlerimiz oldu. Daha önce de Sayın Başbakan ile görüşme yaptım. Süreç içinde sayın bakanların da yaptığını biliyorum. Bakanlarla da bir araya geldik. Diyalog kurmada, müzakere etmede bir sıkıntı olmadı. Sonuç almada, sonuç almaya odaklı bakışta sorun yaşıyoruz" dedi.

Faruk Çelik: Nihai teklif

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, kamu işveren heyeti olarak Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne nihai teklifi sunduklarını belirterek, teklifin ve sürecin hayırlı olmasını diledi.

ZAM SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

Memur zammı için önce yüzde 3+3 teklifi yapan hükümet 2012 için teklifini sadece yarım puan artırdı. Yüzde 3+3'lük teklifini yüzde 3,5+3,5'a çıkardı. 2013 için ise yüzde 2+ 3'lük teklifi yüzde 3+3 yaptı.

Yetkili konfedarasyon Memur-Sen hükümetin teklifini yeterli bulmadı. Ama uzlaşmaya varabilmek için kendi tekliflerini düşürdü.

Daha önce yüzde 8+8 olarak belirlediği zam rakamını yüzde 7.5+7.5'e indirdi. Sendika, 2013 için ise yüzde 6.5+6.75'e çekti.

Hükümet son olarak 2012 için yüzde 3,5 + 4 önerdi, 2013 yılı için ise yeni bir öneride bulunmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise nihai tekliflerini sunduklarını söyledi.

Uzlaşma sağlanamazsa devreye hakem heyeti girecek. Hakem heyetinin kararına itiraz edilemeyecek. O karar da en geç 29 Mayıs'ta verilecek.

Memur'da 15 Haziran'da 5 buçuk aylık farkla birlikte zamlı maaşını alacak.

Hakem Kurulu üyeleri belirlendi

Bu arada Bakanlar Kurulu, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyelerini belirledi. Buna göre, toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması durumunda toplanacak kurula, Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlık edecek.

Bakanlar Kurulu tarafından memur sendikaları konfederasyonuna gönderilen yazıya göre, Sayıştay Başkanı Akyel'in başkanlığını yapacağı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun diğer üyeleri şöyle:

-İlhan Hatipoğlu, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü
-Erhan Usta, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
-Cavit Dağdaş, Hazine Müsteşar Yardımcısı
-Şaban Talaş, Devlet Personel Başkan Yardımcısı
-Hacı Bayram Tombul, Memur-Sen
-Hüseyin Rahmi Akyüz, Memur-Sen
-İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen
-Ali Kılıç, KESK
-Prof. Dr. Sedat Murat, İstanbul Üniversitesi
-Doç. Dr. Aydın Başbuğ, Gazi Üniversitesi

TÜRKİYE KAMU-SEN:

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, şunları söylemişti:

"Cuma gününden bu yana tekliflerin anlaşılmaz bir şekilde geriye doğru gittiğini gördük. Halbuki toplu sözleşme müzakereleri ilerleyerek devam eden müzakerelerdir. Aradan geçen iki günde bu geriye gidişin sebebi nedir? Bir müzakere metodu olarak mı acaba yarı yarıya azaltılmıştır bu sıcak bakılan teklifler? En önemli problem yüzdelik artışlardır. 2012 yılı itibarıyla yüzde 3,5 3,5 teklifi gelmiştir. 3'ün 3,5'e çıkmasını bekliyor muyduk? Daha fazlasını bekliyorduk. Buçuklu bir toplu sözleşme dönemi yaşıyoruz. 3,5 3,5'un kamu çalışanlarına, ortalama memur maaşlarına getireceği zam 50 liradır. Yüzde 3,5 3,5 müzakere edilebilecek bir rakam asla değildir, bu müzakere edilemez, bunu kabul etmek mümkün değildir."

KESK

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen ise, "Hükümetin tutumu ortada, bize yaklaşımı negatif ve sıkıntılı. Gücümüzü birleştirmek suretiyle 23 Mayıs'ta bütünlüklü greve gitmek suretiyle ancak bu hükümete karşı, bize öngördüğü sadaka zammına karşı tutumumuzu ortaya koyabiliriz" demişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com