"Memura 4+4, benzine doğalgaza bol keseden..."

"Memura 4+4, benzine doğalgaza bol keseden..."
CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e "Memura 4+4 zam verirken, "Doğalgaza ve benzine böylesine bol keseden zamları nasıl yapabiliyorsunuz?" diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e "Memura 4+4 zam verirken, "Doğalgaza ve benzine böylesine bol keseden zamları nasıl yapabiliyorsunuz?" diye sordu.

TBMM Başkanlığı'na Şimşek'in yazılı cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Türeli, "ÖTV artışı sebebiyle benzine yapılan 30 kuruş zammın ardından benzine bir zam daha yapılarak benzinin fiyatı 9 kuruş daha arttırılmıştır. Bunun sonucunda 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı İstanbul'da 4 lira 89 kuruşa kadar çıkarken, Anadolu'da birçok şehirde litre fiyatı 4.95 liraya ulaşmıştır" diyerek Van ve Hakkari'de ise benzinin litresi "kritik eşik olan" 5 lirayı da aştığını ifade ederek şu sorulara cevap istedi:

"Bununla da yetinmeyerek daha nisan ayı başında doğalgaza ve elektriğe yapılan zamlara ek olarak, doğalgaza yüzde 9,8 oranında, elektriğe ise yüzde 10 oranında zam yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında; Memura 4+4 zam verirken, doğalgaza ve benzine böylesine bol keseden zamları nasıl yapabiliyorsunuz? Ülkemizde, küresel kriz sebebiyle ekonomileri zor durumda olan Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerden bile daha yüksek fiyatla benzin satılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bozulan bütçe dengelerini kapatmak için yapılan bu son zamlar yetmezse, yeni zamlar yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır? Vatandaşlarımıza zamlardan korunmaları için ne tavsiye edersiniz?" (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com