Memurlar geceden eyleme başladı

Memurlar geceden eyleme başladı
Hükümetle kamu sendikaları arasındaki pazarlıklardan sonuç çıkmaması nedeniyle bir günlük grev kararı alan memurlar, Konya, Balıkesir ve Eskişehir'de tren garlarına giderek eyleme başladı.

KONYA'DA İŞ BIRAKMA EYLEMİNE POLİS ENGELİ

KONYA'da memurların bir günlük iş bırakma eylemi saat 00.00'da KESK'e bağlı sendika üyelerinden oluşan 200 kişilik grubun Konya Gar'ına yürümek için biraraya gelmesiyle başladı. Polis, izinleri olmayan gurubun yürüyüşüne izin vermedi. Daha sonra polis eşliğinde sloganlar atarak gara yürüyen grup yaptıkları basın açaklaması sonrası olaysız bir şekilde dağıldı.

KESK'e bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup alınan iş bırakma eylemi nedeniyle saat 00.00 sıralarında Konya Gar'ına yürümek için Stad Caddesi'nde biraraya geldi. Polis, izinleri olmayan grubun yürüyüşüne izin vermedi. Grubun etrafı çevik kuvvet polisleri tarafından sarıldı. Daha sonra polis ve sendika üyelerinin uzlaşması sonucu grup polis eşliğinde 'Yaşasın memur hakları', "Herkes Greve" sloganları atarak Gar'a yürüdü. Gar'a girip makinistlerin iş bırakmasını isteyen gruba polis tekrar izin vermedi. Polis, sadece sendika üyelerinden seçilen temsilcilerin içeri girmesine izin verdi. Gar görevlileriyle konuşan sendika üyeleri, bir yük treni makinistinin bir gün iş bırakma eylemine katılacağı sözünü aldı. Daha sonra gar önünde basın açıklaması yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

MEMURLAR DAVUL ZURNA İLE İŞ BIRAKTI

BALIKESİR'de memurların bir günlük iş bırakma eylemi gece saat 00.00'da tren garındaki davullu zurnalı eylemle başladı. Eylemciler Ankara'ya hareket edecek olan Mavi Tren'in çalıştırmak için gelen makinisti yuhaladı. Çevik Kuvvet ekipleri de trenin etrafında çember oluşturdu.

Kamu-Sen ve Memur-Sen'e bağlı sendikalara üye kamu çalışanları tren garında buluştu. İzmir'den gelen Mavi Treni karşılayan çalışanlar 'sefalete teslim olmayacağız', 'rantiyeye değil, emekçiye bütçe', 'demiryolu halkındır, satılamaz', 'zafer direnen emekçinin olacak' diye sloganlar attı. Ortak açıklamayı okuyan Türk Ulaşım-Sen Sendikası İl Temsilcisi Özcan Gökçay, hükümetin 2012 için yüzde 3+3, 2013 yılı içinde yüzde 2+3 teklifiyle 2.5 milyon kamu emekçisi ve 1.8 milyon emeklinin taleplerini ve beklentilerini görmezden geldiğini söyledi. Gökçay, "Sefalet zammına dur demek için 23 Mayıs'ta yani bugün bir gün hizmet üretmiyoruz" dedi.

"ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN"

Hükümetin bir yılda doğalgaza yüzde 34, kömüre yüzde 26, benzine yüzde 23, elektriğe yüzde 19 zam yaptığını anımsatan Gökçay, "Bu da yetmezmiş gibi milletvekiline yüzde 45, bürokrata yüzde 30 zam yapmış, milletin aslını unutmuştu. Sermaye kesimine bir kalemde milyarlarca liralık teşvik paketi hazırlayan AK Parti hükümeti sıra kamu çalışanlarına gelince sadaka gibi maaş zammı önermiştir. Sermayeye bonkör kamu çalışanlarına cimri davranılması kabul edilebilir değildir" dedi.

Türk Ulaşım-Sen Sendikası İl Temsilcisi Özcan Gökçay, sözlerini "Allah yar ve yardımcımız olsun" diyerek bitirdi.

MAVİ TREN'E İZİN VERDİLER

Mavi Tren'in Balıkesir'den Ankara'ya hareket etmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Eylemciler trenin kalkmasını istemedi. Çevik Kuvvet ekipleri de trenin etrafında çember oluşturdu. Treni çalıştırmak için gelen makinist eylemciler tarafından yuhalandı. Gerginliğin tırmanmasını istemeyen BTS ve Türk Ulaşım-Sen yöneticileri devreye girdi. Vatani görevini yapmak için çeşitli illere gidecek olan askerlerin de tren yolcusu olduğunu belirten sendikacılar sorun yaratılmamasını istedi. Tren yolcuları ile birlikte gardan ayrıldı. Eylem olaysız sona erdi. Memurlar sabah yeniden buluşmak üzere dağıldı.

MEMURLAR ESKİŞEHİR GARI'NA GREV PANKARTINI ASTI

HÜKÜMETLE kamu sendikaları arasındaki pazarlıklardan sonuç çıkmaması nedeniyle bir günlük grev kararı alan memurlar, Eskişehir'de tren garına grev pankartı astı.

Bu gece saat 00.00'da Eskişehir Garı'nda toplanan KESK, Kamu-Sen ve Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, "Bu işyerinde grev vardır" yazılı pankart astılar. Kamu-Sen İl Temsilcisi Şükrü Erkoca yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Biz bu grev kararını alırken biz hep şunu söyledik. Bizi bu noktaya getirmeyin. Biz alanlara çıkar meydanları dar ederiz dedik. Ancak 'Yapamazsınız' , 'Edemezsiniz' düşüncesindeler. Yarın meydanlar memurun bayram meydanı olacak. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Alın terimizin karşılığını istiyoruz."

KESK adına Birleşik Taşımacılık Sendikası Şube Başkanı Rıdvan Bozan da konuşma yaptı. Rıdvan Bozan, "Hükümet doğalgaza, temel ihtiyaçlara yüzde 20 zam yaparken bize sormuyor. Yüzde 3.5 zam size yeter diyor. Daha fazlasını verirsek Türkiye Yunanistan'a döner diyor. Ama aileler içerisindeki Yunanistan'a dönmüş hali görmezden geliyor" dedi.

Eskişehirli memurların sabah saatlerinde Eskişehir Garı önünde toplanarak burada gün boyunca grev etkileri yapacak.

Bu arada Eskişehir Garı'nda geceleyin grev pankartı yaklaşık 10 dakikada önce Mavi Tren İzmir'e hareket etti. Trenlerin yarın çalışmayacağı, ancak Eskişehir-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin devam etmesinin beklendiği kaydedildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com