Merhum çini ustasının eserlerine yoğun ilgi

Merhum çini ustasının eserlerine yoğun ilgi
İSTANBUL'DA VEFAT EDEN DÜNYACA ÜNLÜ ÇİNİ USTASI SITKI OLÇAR'IN KÜTAHYA'DAKİ MAĞAZALARINDA 1200'DEN FAZLA ESERİ, BİR GÜNDE SATILDI

İSTANBUL'DA VEFAT EDEN DÜNYACA ÜNLÜ ÇİNİ USTASI SITKI OLÇAR'IN KÜTAHYA'DAKİ MAĞAZALARINDA 1200'DEN FAZLA ESERİ, BİR GÜNDE SATILDI
İstanbul'da 5 gün önce hayatını kaybeden dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar'ın Kütahya'daki mağazalarında bulunan 1200'den fazla eseri, bir günde koleksiyonerler ve vatandaşlarca satın alındı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 15 Kasımda İstanbul'da vefat eden ve cenazesi 16 Kasımda Kütahya'da toprağa verilen Olçar'ın eserleri, ölümünden sonra yoğun ilgi görüyor.
Kütahya-Eskişehir karayolunun 33. kilometresinde, Kütahya merkez Atatürk Bulvarı'nda ve Çarşı Kütahya Alışveriş Merkezi'ndeki Olçar'ın eserlerinin bulunduğu satış mağazaları, koleksiyonerler ve vatandaşların akınına uğruyor.
Olçar'ın ölümünden sonra, bayram tatili dolayısıyla bugün ilk kez açılan bu mağazalarda 1200'den fazla eser satıldı. Mağazaların raflarında birkaç parça çini ve seramik eser kaldı.
Olçar'ın ölümünden önce, vefat ettiği İstanbul'daki Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesine Musevi ve Ermeni grupların gelerek sağlığına kavuşması için kendi inançlarına göre dua ettikleri öğrenildi.
Son 30 yılda dünyanın çeşitli ülkelerinde sergiler açan ve Kütahya çiniciliğine yeni bir boyut kazandıran Sıtkı Olçar, 8 ay önce yakalandığı pankreas kanserinden, 15 Kasımda VKV Amerikan Hastanesinde 62 yaşında vefat etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com