Merhum Sakıp Sabancı'nın sesinden "Gesi Bağları"

Merhum Sakıp Sabancının sesinden Gesi Bağları
İş hayatındaki başarılarının yanı sıra engellilere yardımlarıyla da tanınan merhum iş adamı Sakıp Sabancı, vefatından bir yıl önce AB Özürlüler Yılı kapsamında hazırlanan kamu spotunda rol aldı

İSTANBUL (AA) - HATİCE ŞENSES - İş hayatındaki başarılarının yanı sıra engellilere yardımlarıyla da tanınan merhum iş adamı Sakıp Sabancı, vefatından bir yıl önce AB Özürlüler Yılı kapsamında hazırlanan kamu spotunda rol aldı. 

Engelliler konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan kamu spotunda "En büyük servet sevgidir sevgi/En büyük kazanç paylaşmaktır/Herkes kendine düşen görevi yaparsa ne güzel olur" ifadelerini kullanan merhum Sabancı, doğduğu Kayseri yöresine ait "Gesi Bağları" türküsünü seslendirdi. Kamu spotu ilk kez ekranlarda yayınlanacak

Kendi anlatımıyla iş hayatına "Adana'da pamuk balyalarını sırtında taşıyarak başlayan" Hacı Ömer ile Sadıka Sabancı'nın ikinci çocukları olarak 7 Nisan 1933'te Kayseri'nin Akçakaya köyünde dünyaya gelen Sakıp Sabancı, 10 Nisan 2004'te vefat etti. 

İş hayatındaki başarılarıyla şirketlerini dünya devleri arasına sokan Sakıp Sabancı, renkli, enerjik ve yardımsever kişiliğiyle tanındı.

Sabancı'nın hayatında, 1970'te dünyaya gelen zihinsel engelli oğlu Metin, önemli bir dönüm noktası oldu. Oğlunun tedavisi için ABD ve Avrupa ülkelerinde bir çok hastane ve doktora başvuran Sakıp Sabancı, tamamen iyileşme olanağı olmayan bu hastalıktan muzdarip pek çok gence yardım için 1976'da Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi Eğitim Merkezi ile 1996'da Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim ve Üretim Rehabilitasyon Merkezi'ni kurdu. Sakıp Sabancı, ömrü boyunca engellilere yardım konusunda önemli çalışmalar yaptı. 

Sabancı, babası Hacı Ömer Sabancı'nın vefatının ardından annesi ve kardeşleriyle "Hacı Ömer Sabancı Vakfı"nın kurulmasına öncülük etti, halka yakın tavırları dolayısıyla da "Sakıp Ağa" lakabını kazandı.

 - Sakıp Ağa'dan öğütler 

Hayatı boyunca sosyal sorumluluk projelerine de destek veren Sakıp Sabancı, vefatından bir yıl önce, 2003'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından AB Özürlüler Yılı kapsamında hazırlanan kamu spotunda kameraların önüne geçti. 

Engellilik konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan kamu spotunun Emirgan'daki Sabancı Müzesi'nde çekilen bölümünde rol alan Sakıp Sabancı, "En büyük servet sevgidir sevgi/En büyük kazanç paylaşmaktır/Herkes kendine düşen görevi yaparsa ne güzel olur" ifadelerini kullandıktan sonra bir süre dünyaya geldiği Kayseri yöresine ait "Gesi Bağları" türküsünü seslendirdi.

Kamu spotu, Sakıp Sabancı'nın vefatının 10. yılında AA ile paylaşıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com