Merkel bozguna uğradı

Merkel bozguna uğradı
Almanya'nın en kalabalık ve göçmenlerin en yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde yapılan ve federal seçimlerin provası olarak nitelendirilen seçimlerde de, Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU 8,8 oy kaybına uğrarken, yüzde 25.8 oy oranında kaldı.

Sosyal Demokrat Parti, yüzde 38,8 oy oranıyla zafer kazandı. Yeşiller Partisi yüzde 12, Hür Demokrat Parti ise yüzde 8.5 oranında da oy aldı. Korsanlar Partisi yüzde 7.5 oranındaki oyu ile önceki seçimlerdeki başarısını sürdürürken, yüzde 5 barajını aşamayan Sol Parti'nin oy oranı yüzde 2.5 oldu.

Almanya'nın nüfus bakımından en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi bir azınlık hükümeti 2012 bütçesinin parlamentoda kabul edilmemesi üzerine dağılırken seçime gidilmesi kararlaştırıldı. Mülheim kentinde oyunu kullanan Eyalet Başbakanı Sosyal Demokrat Partili Hannelore Kraft, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi için olumlu sonuç çıkarsa, bu federal seçimler için de önemli bir sinyal olacaktır dedi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki seçim sonuçları, 2013 yılında yapılacak genel seçimler açısından da öneme sahip. Deutche Welle, sonuçların, iktidardaki koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik partileri ve Hür Demokrat Parti üzerinde etkisi olabileceği tahmininde bulundu. Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles, Yeşiller ve partisinin elde ettiği başarıyı önümüzdeki yıl yapılacak federal seçimler için olumlu sinyal olarak nitelendirdi. Nahles, seçimleri Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi ve Angela Merkel için büyük bir yenilgi olarak değerlendirdi. SPD Eyalet Teşkilatı Başkanı Hannelore Kraft ise insan odaklı bir seçim kampanyası ile bu sonuca ulaştıklarını belirterek, 'Çok güzel bir gün' dedi.

ASIL DARBE MERKEL'E

CDU Kuzey-Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı Başkanı Almanya Çevre Bakanı Norbert adaylığında seçimlere katılan Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi, eyalette bugüne kadarki en düşük düzeyde oy aldı. Röttgen, seçim sonuçları belli olduktan sonra partinin Kuzey Ren Vestfalya eyalet başkanlığından ayrıldığını belirterek, Bu sonuç, bir an önce eyalet teşkilatı yönetimini bırakmak gerektiğini gösteriyor dedi.

Geçen hafta Schleswig-Holstein eyaletindeki seçimlerde yüzde 6.9 oranında oy kaybederek büyük yenilgi alan Hür Demokrat Parti, Kuzey Ren Vestfalya'daki seçimlerden kısmen daha iyi durumda çıktı. Seçimlere katılım beklenenden düşük çıktı.

Bu sonuca göre, Eyalet Meclisi'nde SPD'nin 93, CDU'nun 62, Yeşiller Parti'nin 28, FDP'nin 20 ve Korsanlar Partisi'nin de 18 sandalye elde ediyor. Bu sonuçlara göre SPD, yüzde 12 oy alarak seçimi başarılı bir şekilde tamamlayan Yeşiller Partisi ile hükümeti kuracak çoğunluğu sağlamış oldu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com