Merkel, Kanada Başbakanı Harper ile görüştü

Merkel, Kanada Başbakanı Harper ile görüştü
Almanya Başbakanı Merkel: ''Kim ülkesinin verimli ve akıllı gelişmesini isterse serbest ticarete

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'nın uygulanan yaptırımlardan dolayı çok şey kaybedebileceğini söyledi.

Angela Merkel ve Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, Başbakanlık'taki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, Almanya'nın diğer Avrupa ülkeleri kadar olmasa da doğal gaz ve petrol gibi ham maddelerden dolayı Rusya'ya bağımlı olduğunu söyledi.

Almanya'nın doğal gazın yüzde 35'ini Rusya'dan sağladığına dikkati çeken Merkel, yaşanan olaylardaki belirli davranışlara tepki verilmesi gerektiğini ve bundan başka adımlar atılmasını tercih etmediklerini belirterek, bu konuda Avrupa ülkeleri ile ortak kararlar alacaklarını kaydetti.

Ukrayna'nın bağımsız bir ülke olarak kendi kararlarını vermesi gerektiğini ifade eden Merkel, Ukrayna'da adil ve özgür seçimler yapılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Yaptırımların yükünün genel olarak ne olacağı ile ilgili bir soruya Merkel, durumun hesaplanmadığını ve bunun da genel ekonomi için yük teşkil edebileceğini söyledi.

Rusya'nın da ticarete ve değişime ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, uluslararası alanda herkesin iç içe olduğunu belirten Merkel, ''Kim ülkesinin verimli ve akıllı gelişmesini isterse serbest ticarete açık olması ve uluslararası sözleşmelere uymasıyla bunu en iyi şekilde yapabilir. Rusya da çok şey kaybedebilir'' dedi.

- "Gerilim daha fazla artması durumunda..."

Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafta askeri bir çözüm istemedikleri için başka uygulamalara yöneldiklerine işaret eden Merkel, AB'nin 1. ve 2. seviyedeki  yaptırımları uygulamaya koyduğuna dikkati çekti. 

Merkel, G 7 ülkelerinin, Rusya ve Ukrayna ilişkisinde gerginliğin azalmaması durumunda ekonomik yaptırımlar uygulayacaklarını açık bir şekilde ifade ettiklerini hatırlattı.

Rusya'ya uygulanması konuşulan yaptırımların 3. seviyesinin ne zaman başlayacağının açık bir şekilde tanımlandığını belirten Merkel, ''Umarım buraya gelmeyiz. Gerilim daha fazla artması durumunda harekete geçeceğiz ve Avrupa'da birlikte hareket edeceğiz. Bunu sadece yazmadık, böyle olacağına da inanıyorum'' ifadesini kullandı.

Kanada ile iyi ilişkiler içinde olduklarının altını çizen Merkel, AB ile Kanada arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çaba sarf ettiklerini kaydetti. 

Bu konuda önemli engellerin kalktığını belirten Merkel, imzalanacak serbest ticaret anlaşmasıyla AB ile Kanada arasında ticaretin önemli miktarda artacağını vurguladı. Merkel, ham madde zengini Kanada'nın ilgi çekici bir partner olduğuna da işaret etti.

-  "Putin her zaman Batı'yı rakip olarak gördü"

Kanada Başbakanı Harper de Rusya'nın Kırım'ı ilhakını, Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik kabul edilemez bir ihlal olarak nitelendirdi.

Kimsenin Ukrayna'da askeri bir gerilim istemediğini  belirten Harper, Rusya’daki genç nüfusun batının değerlerini paylaştığını ancak maalesef Putin’in bu değerleri paylaşmadığını ifade etti.

''Putin’i partner yapma konusundaki tüm çabalara rağmen, Putin her zaman Batı'yı rakip olarak gördü. Partnerlik yerine rekabeti geliştirdi. Maalesef bu bir gerçek'' diyen Harper, Putin'in yönünün değiştirmemesi durumunda G 8 masasına oturmasının düşünülemeyeceğini kaydetti.

Harper, müttefiklerin askeri olarak karşı karşıya gelmek istemediğini ancak bunun NATO ile Doğu Avrupa ülkelerdeki partnerler arasında bir tartışma noktası olduğunu belirtti.

''Daha fazla yaptırımların Avrupa tarafından önemli ekonomik riskler taşıdığını iyi bir şekilde anlıyoruz'' diyen Harper, Rusya'nın ekonomisinin kırılgan olduğuna dikkati çekti.

Rusya-Ukrayna krizi bağlamının dışında, Avrupa ile enerji ihracatını çeşitli hale getirmek istediklerini vurgulayan Harper, şu anda Kuzey Amerika'da büyük enerji üreticisi olduklarını hatırlattı. Harper, AB ile imzalanacak olan serbest ticaret anlaşmasının ülkesi için de önemli fırsatlar oluşturacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com