Merkel, Lüksemburg Başbakanı Bettel ile görüştü

Merkel, Lüksemburg Başbakanı Bettel ile görüştü
Merkel, AB Komisyonu Başkanlığı için Juncker'e desteğini açıkladı: "Ona büyük sempatiyle baktığım gizli değil"- Lüksemburg Başbakanı Betttel: "Belki son rakamlar olumlu, ancak krizin artık geride bırakıldığı şeklinde aşırı iyimserlik içinde olmamak ge

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Komisyonu Başkanlığı için Lüksemburg'un eski Başbakanı Jean-Claude Juncker'in adaylığına destek verdiğini açıkladı.

Merkel, resmi ziyaret için Berlin'e gelen Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, Lüksemburg'un Başbakanı Jean-Claude Juncker'in AB Komisyonu Başkanlığı adaylığına değinerek, "Ona büyük sempatiyle baktığım gizli değil" diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanlığı için ortak bir aday belirleme konusunda Avrupa'daki muhafazakar patileri bir araya getiren Avrupa Halk Partisi (EPP) içinde görüşmelerin sürdüğünü ve 6-7 Mart'ta Dublin'de yapılacak zirvede karar alınacağını hatırlatan Merkel, "Henüz bir karar alınmadı. Ama tabii bizim açımızdan Juncker'in ülkesinden destek alması da önemli" dedi.

Lüksemburg'da aralık ayında başbakanlık görevini üstlenen liberal Demokrat Parti lideri Xavier Bettel de selefi olan muhafazakar siyasetçi Juncker'in adaylığına desteğini ifade etti. "Komiserlerin, hükümetler tarafından seçildiğini unutmamamız gerekiyor" diyen Bettel, "Ama şunu açıklıkla söylüyorum. Eğer Juncker, AB Komisyonu Başkanı olacaksa biz bu adaylığı destekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

-"Krizin gerçekten de devam ettiğini düşünüyorum"-

Lüksemburg Başbakanı Bettel, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avro Bölgesi'ndeki krize ilişkin uyarıda da bulunarak, "Belki son rakamlar olumlu, ancak krizin artık geride bırakıldığı şeklinde aşırı iyimserlik içinde olmamak gerekiyor" dedi.

Avro Bölgesi'nde işsizliğin tarihte hiç olmadığı kadar yüksek olduğuna dikkati çeken Bettel, "Şu anda krizin gerçekten de devam ettiğini düşünüyorum" diye konuştu. Lüksemburg Başbakanı, AB üyesi ülkelere reformlara devam etmeleri çağrısında bulunarak, bunun yalnızca AB için değil, ülkelerin kendi ekonomik durumları açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

-"Sırf engel çıkarmak için engel oluşturmayacağız"-

Merkel ile Bettel'in görüşmelerinde, AB'nin vergi kaçakçılığı ile mücadele için çıkarmayı öngördüğü kurallar ile vergi cennetlerine yönelik sınırlamalar da konuşuldu.

Lüksemburg'un yeni başbakanı Bettel, önceki hükümetin itirazlarda bulunduğu yasal düzenlemeler konusunda, "AB içinde sırf engel çıkarmak için engel oluşturmayacağız" dedi.

Bettel, AB Komisyonu'nun İsviçre gibi ülkelerle benzer düzenlemeler konusunda görüşmelere başlaması durumunda kendilerinin de adım atmaya hazır olduklarını kaydetti. Bettel, "Kesin bir sonuç talep etmiyorum. AB Komisyonuénun bize görüşmelere başladıklarını, bunun olumlu ilerlediğini iletmesi, bunun doğru yönde ilerlediğini görmemiz yeterli" ifadelerini kullandı.

Merkel de yaptığı açıklamada, Lüksemburg hükümetinin yeni yaklaşımından memnun olduğunu belirterek, AB'nin üye ülkeler arasında vergi kaçakçılığını önleme konusunda düzenlemeler getirirken, İsviçre ile de benzer bir düzenleme konusunda ilerleme sağlaması gerektiğini, Almanya'nın da bunu talep ettiğini vurguladı.

Muhabir: Ayhan Şimşek
Yayınlayan: Duygu Özbay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com