Merkel, Putin'le Ukrayna ve Kırım'ı konuştu

Merkel, Putinle Ukrayna ve Kırımı konuştu
Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz:

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kırım’daki gelişmelerden "büyük kaygı" duyduğu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün önemini vurguladığı   bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Alman hükümetinin Ukrayna’daki gelişmelere bakışı ve yürüttüğü diplomatik temaslar hakkında bilgi verdi.

"Başbakan Merkel, Kırım’daki gelişmelerden büyük kaygı duymaktadır" diyen  Wirtz, "Başbakan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinde de Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün önemini vurgulamıştır. Ukrayna'nın tüm partnerleri, eylemleriyle de Ukrayna'nın birliğini korumalıdır. Şu anda önemli olan budur" ifadesini kullandı.

Wirtz, Merkel ile Putin arasındaki görüşmenin ne zaman yapıldığı sorularına, Başbakan Merkel'in gelişmeler ışığında yoğun temaslar yürüttüğünü ve liderlerle görüşmeler yaptığını belirterek, bu son görüşmenin zamanı konusunda ayrıntılı bilgi veremeyeceğini kaydetti.

- Merkel'den Yatsenyuk'a destek sözü

Başbakan Merkel'in, yürüttüğü temaslar kapsamında, Ukrayna Parlamentosu tarafından başbakan olarak seçilen Arseniy Yatsenyuk'u da tebrik ettiğini açıklayan Sözcü Yardımcısı Wirtz  "Başbakan Merkel şunu vurgulamıştır: 'AB ve Almanya, Ukrayna’da yeni kurulan hükümeti desteklemek için her şeyi yapacaktır" dedi. Sözcü Yardımcısı Wirtz, şunları kaydetti:

"Arseniy Yatsenyuk'un parlamentoda birlik sağlayarak büyük çoğunluğun desteğini alarak Başbakan seçilmesi, hükümetin gücü ve gelecekteki gelişmeler açısından cesaret verici bir işarettir.  Bu gelişme, Ukrayna’nın önünde bekleyen meselelerin çözülmesi açsından önemli bir adımdır."

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı  Wirtz, Ukrayna'nın beklediği mali yardımlar konusunda sorular üzerine, bu konuda IMF'nin merkezi rol oynamasının beklendiğini, Almanya'nın da IMF ve AB çerçevesinde mali yardımlarda bulunmaya hazırlandığını kaydetti. Sözcü Yardımcısı Wirtz, bu konuda atılacak adımların, Ukrayna'daki hükümetin reform çabasına bağlı olacağının altını çizdi.

-  "Rusya'nın katılımı önemli"

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Savsan Chebli, basın toplantısında Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirirken, Rusya’nın Ukrayna’da siyasi ve ekonomik istikrar sağlama çabalarına katılması gerektiğini vurguladı. "Kırım konusundaki gelişmeleri büyük kaygıyla izliyoruz” diyen Chebli, "Ukrayna’nın birliği ve toprak bütünlüğü korunmalıdır. Ancak bunu temin edebilmek için de Rusya’ya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in ABD temasları sırasında mevkidaşı John Kerry ile bu konuyu konuştuklarını belirten Sözcü Yardımcısı Chebli, şunları kaydetti:

"Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması konusunda, her iki bakan açısından da şu çok net: Ukrayna’da istikrarın sağlanması ancak Rusya’nın da sürece güçlü bir şekilde dahil edilmesiyle olabilir. Dışişleri Bakanı Steinmeier, gelişmeler konusunda Rus mevkidaşı Lavrov ile sürekli iletişim içinde. Ukrayna’da siyasi ve ekonomik istikrarın Rusya’nın katılımı olmadan sağlanabileceğini düşünmek saflık olur."

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Savsan Chebli, Almanya'nın Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Yanukoviç'in devlet başkanlığını  tanıyıp tanımadığı sorusuna, "Devletler, diğer devletleri tanır ya da tanımaz. Ama hükümetlerin ya da siyasi karar alıcıların tanınması gibi bir durum söz konusu değildir. Şüphesiz Ukrayna’daki dinamik siyasi gelişmeleri büyük bir ilgiyle yakından izliyoruz. Sonuçta hangi hükümetin meşru hükümet olarak kabul edileceği, hangi siyasi temsilcilerin meşru olarak kabul edileceği konusunda Ukrayna halkının kendisi karar verecektir” yanıtını verdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com