Merkel, Senegal Devlet Başkanı Sall ile görüştü

Merkel, Senegal Devlet Başkanı Sall ile görüştü
BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile görüştü.Şansölye Angela Merkel tarafından askeri törenle...

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile görüştü.

Şansölye Angela Merkel tarafından askeri törenle karşılanan Sall daha sonra başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere geçti.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan iki lider, ülkeleri arasındaki işbirliğine değindi.

Başbakan Angela Merkel, Afrika'nın son yıllarda hayli ilerleme sağlayan bir kıta olduğunu ve bu kıtanın Avrupa ülkeleri için önemine işaret etti. Merkel, Senegal ile 25 yıldır süren askeri işbirliği bulunduğunu ve Mali'de görev yapacak Alman askerleri için Senegal'in en uygun durak olduğunu belirtti. Alman Şansölye, Senegal ile gelişim projeleri üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak bu projelerin özellikle enerji sektöründe yoğunlaştığını kaydetti.

Konuk devlet başkanı ile Brüksel'de düzenlenecek AB-Afrika Zirvesi'ni de konuştuklarını anlatan Merkel, Afrika ve Avrupa arasında ticari anlaşmaların ve gümrük mevzuatı konularının çok önem arzettiğini söyledi. Merkel, Senegal ile ticari ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını da vurguladı.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall da Senegal ile Almanya arasında 1961 yılından bu yana işbirliği olduğuna işaret etti. Alman ve Avrupalı işadamlarını Senegal'e yatırıma davet ettiğini yineleyen Sall, Almanya ile ticari işbirliğini daha da arttırmayı arzuladıklarını kaydetti. Sall, Brüksel'de düzenlenecek AB-Afrika Zirvesi'nde Senagal ile işbirliği için yepyeni bir filozofi sunacaklarını dile getirdi.

Sall, Afrika için Yeni Partnerlik (NEPAD) programına da değinerek bu sayede Avrupa ve Senegal ile altyapı ve ticari partnerlik anlaşmalarının imzalanabileceğini, bu konuda gerekli detayların tamamlanmasını ümit ettiğini belirtti.

Sall, Çin'in Senagal'e olan ilgisi ve AB'nin Senegal için Çin ile rekabet edip etmediğinin sorulması üzerine, Çin'in Senagal'e yeni ve dinamik yatırımlar getirdiğini söyleyerek bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com