Merkel Türklerin kucağına düştü

Merkel Türklerin kucağına düştü
Seçimden büyük bir zafer ile çıkan Merkel koalisyon çalışmalarına başladı.

Hükümeti kuracaklar arasında bulunan SDP vazgeçmeyecekleri tek şartın 'Göçmenlere çifte vatandaşlık vermek olduğunu' bildirdi.
 
Eylül ayında yapılan seçimlerde büyük bir zafer alan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) lideri Angela Merkel, Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Partisiyle (SPD) görüşmelere başladı. SDP vazgeçmeyeceği tek madde’nin Türker’e 'çifte vatandaşlık verilmesi' olduğunu belirtti.
 
TEK ŞART ÇİFTE VATANDAŞLIK
 
SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel başkent Berlin'de gerçekleştirdiği konuşmasında seçimlerden önce erdiği sözleri yerine getireceğini ve bir an önce uzlaşmaya gidilmesini belirtti. Koalisyon görüşmeleri iki hafta önce başladı. SDP partisi en önemli şartı olarak çifte vatandaşlığı öne sürerek  "Almanya'da yaşayan Türkler'e çifte vatadanşlık verilmediği müddetçe, görüşmeleri bitirebiliriz" açıklamasında bulundu.
 
ALMANYA’DA SEÇİM TEKRARLANABİLİR
 
Koalisyon görüşmelerine çifte vatandaşlığın verilmediği takdirde devam etmeyeceklerini belirten Gabriel, "Çifte vatandaşlık üzerinde anlaşmak en önemli şartımız. Anlaşamazsak yeniden seçimlere gideriz" şeklinde konuştu.
 
SPD Genel Başkan Yardımcısı ve Federal Milletvekili Aydan Özoğuz, konu hakkında CDU kanadından olumlu sinyaller aldıklarını belirtirken, "Kağıt üzerinde anlaşmaya varmadıktan sonra, masadan olumlu bir sonuç çıkamaz" dedi. Asgari ücret, eğitim ve istihdam konusuna da değinen Özoğuz, ülke genelinde tüm sektörlerdeki çalışanlar için yasal olarak saatte 8,50 avro asgari ücret talep ettiklerini belirtti.
 
AY SONUNA KADAR GÖRÜŞECEKLER
 
Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin lideri Başbakan Merkel, seçimlerde yüzde 41.5 oy oranıya büyük bir zaferle yeniden iktidara geldi. Sosyal Demokrat Parti de aldığı yüzde 25.7 oy oranıyla seçimlerden ikinci çıkan parti oldu.
 
İki taraf arasındaki koalisyon görüşmelerinin bu ay sonuna kadar sürmesi bekleniyor. SPD, ardından yapılacak koalisyon sözleşmesini 470 bin üyesine mektupla oy kullanma yöntemi ile oylatacak. Oy kullanma işleminin 6 Aralık'ta başlayacağı ve 12 Aralık'ta sona ereceği belirtilirken, oyların sayılacağı 14-15 Aralık tarihlerinde de SPD'nin Birlik Partileri ile hükümet kurup kurmayacağının açıklanacağı kaydedildi. Oylama, üyelerin en az yüzde 20'sinin katılması durumunda geçerli olacak. Taraflar, yıl başından önce Başbakan Merkel öncülüğünde bir hükümet kurmayı hedefliyor. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com