Merkel'den Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii'ye destek

Merkelden Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çiiye destek
Almanya Başbakanı Merkel:

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii’yi kabul ederek, Myanmar’ın demokratikleşmesine destek vereceklerini bildirdi.

Başbakanlıktaki görüşme öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Merkel, Aung San Suu Çii ile daha önce çeşitli defalar telefonda görüştüğünü ancak ilk kez bir araya geldiğini belirterek, “Bugün Berlin’de Aung San Suu Çii'yi ağırlamaktan büyük memnuniyet ve onur duyuyorum” dedi.

Myanmarlı muhalif liderin çok uzun süre ev hapsinde kalmasına rağmen inandıklarından ve ideallerinden vazgeçmediğini vurgulayan Merkel, "Dünyada çok az kişinin gösterebildiği büyük bir cesaretle demokrasi, özgürlükler ve insan haklarına saygıyı savunan ve bunlar için mücadele eden böyle bir konuğu bugün ağırladığım için çok mutluyum” ifadesini kullandı.

Myanmar’da 2015 yılında yapılacak seçimlerde devlet başkanlığına aday olması beklenen muhalif lidere desteğini açıklayan Merkel, “Aung San Suu Çii'nin ülkesinin dönüşümüne katkıda bulunmak için öncü siyasi rol üstlenme kararı almasından büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

Görüşmelerinde Myanmar’daki gelişmeleri ele alacaklarını kaydeden Merkel, “Myanmar’daki insanlara daha iyi bir gelecek yolu açma konusunda Almanya olarak nasıl yardımcı olabileceğimizi konuşacağız” dedi.

- "Gerçek anlamda demokratik bir birlik istiyoruz"

Aung San Suu Çii de ilk kez Berlin’i ziyaret ettiğini belirterek, burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Berlin’in, başarılarıyla dünyada gıpta ile bakılan Almanya’nın başkenti olması nedeniyle büyük önem taşıdığını ifade eden Aung San Suu Çii, “Berlin aynı zamanda farklı insan tabiatlarının, farklı düşünce yapılarının ve farklı ideolojilerin yeniden birleşmesinin mümkün olabileceğini gösteren bir sembol” dedi.  

Berlin’in, siyasi müzakerelerde başarının, birleşmeyi başarmanın bir sembolü olduğunu vurgulayan Aung San Suu Çii, “Bizim ülkemiz de bir birlik. Ülkemizin gerçek anlamda demokratik bir birlik olmasını istiyoruz. Halkımız, aramızdaki tüm farklılıkları aşma, geride bırakma yeteneğine sahiptir. Memleketimizde yaşayan herkes için güvenlik, özgürlük ve umut sağlayacak, bunları garanti edecek bir ülke inşa etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Berlin temasları kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından kabul edilen olan Aung San Suu Çii, Başbakanlıkta Merkel ile görüşmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığına geçerek burada Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

Aung San Suu Çii'ye cuma günü Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından "Willy Brandt Ödülü" verilecek. Myanmarlı muhalif lider, cumartesi günü de Berlin'de basın toplantısı düzenleyecek.

Aung San Suu Çii'ye 1991 yılında Nobel Barış Ödülü verilmiş ancak ülkesinde ev hapsine çarptırıldığı için ödülü 16 Haziran 2012 tarihinde alabilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com