Merkel'den zafer sonrası ilk açıklama

Merkel'den zafer sonrası ilk açıklama
Angela Merkel 3. kez zaferle çıktığı seçimlerle ilgili değerlendirmede bulundu

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin lideri Merkel seçimlerden sonra ilk değerlendirmelerini Berlin'deki parti genel merkezinde yaptı. Bu sonucu beklediklerini söyleyen Merkel “Bu süper bir sonuç” dedi.

Alman birinci kanalı ARD ve ikinci televizyon kanalı ZDF'in ortak açık oturum programında katılan Başbakan tek başına hükümet kurup kuramayacağı sorusuna ise "Şu anda bu tür spekülasyonlara girmek istemiyorum. Kesin sonuçları gördükten sonra yetkili kurullarımızda gerekli değerlendirmeyi yapacağız" cevabını verdi. Hayli keyifli olduğu görülen Merkel zaferi parti yöneticileriyle birlikte kutladı.

Seçimlerde en kötü sonucu alan ve iktidar ortağı iken yüzde 5’lik barajı aşamayarak meclis dışı kalan Hür Demokrat Parti’de (FDP) ise büyük hüzün vardı. Hezimetin siyasi sorumluluğunu üstleneceğini kaydeden Genel Başkan Philipp Rösler, istifa edeceğinin işaretlerini verdi.

RAKİBİNDEN MERKEL’E KUTLAMA

Seçimlerden ikinci olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück ve Genel Başkan Sigmar Gabriel, Başbakan Angela Merkel’in galibiyetini kutlayarak partilerinin yeni kurulacak hükümetin liderliğini üstlenecek çoğunluğa ulaşamadığını hatırlattı. Steinbrück, “İstediğimiz sonuca ulaşamadık” derken büyük koalisyon olasılığıyla ilgili ise değerlendirme yapmak istemedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com